Д-р Сафие Али, която първа влезе в „мъжката“ лекарска гилдия
Сафие Али е първата жена лекар и академичен преподавател в Република Турция. Дълги години работи в областта на майчиното и детско здравеопазване.

Освен като лекар и преподавател, Сафие Али е деен участник във феминисткото движение и се бори за правата на турските жени.
Родена е в Истанбул на 2 февруари 1894 г. в семейството на паша, помощник на Султан Абдулазиз II. Тя е най-малката от четирите сестри в семейството.
Сафие Али учи в Американския колеж за момичета в Истанбул, който завършва през януари 1916 г. Още като ученичка решава да стане лекар, водена от идеята, че жените в страната ѝ предпочитат да се обръщат за помощ към жени. Но… Медицинският факултет на Darülfünun все още не приема жени-студентки.
По време на Първата световна война, въпреки финансовите затруднения, Сафие Али заминава за Германия и постъпва в Медицинския факултет на университета Вюрцбург, а тогавашният министър на образованието Ахмет Шюкрю бей ѝ осигурява държавна стипендия. Сафие Али, която говори английски и френски, много бързо научава и немски език.
Въпреки, че заема първо място на изпита, Министерството на образованието на Бавария, създава проблеми поради това, че е завършила Американския колеж и на промоцията ѝ дава титлата „кандидат-доктор“. Докторска диплома Сафие Али получава през 1921 г., след защита на дисертацията на тема „Вътрешно кървене от пацименингит при кърмачета“.
Шест седмици след завръщането си в Истанбул, тя отново заминава за Германия, за да специализира по гинекология и педиатрия. Междувременно се омъжва за д-р Фердинанд Крекелер, който по-късно приема името име Ферди Али.
Юни 1923 г., става първата жена лекар в Турция, която получава разрешение от AmAsInI icazetname и заедно със съпруга си, разкрива кабинет в престижния квартал „Джаолу“ (на турски Caoğlu).
Пет години работи като лекар в Истанбул, но заслугите ѝ за майчиното и детско здравеопазване изпреварват времето си. По същото време Сафие Али влиза в историята като влезе първата жена-преподавател по медицина на момичета. Тя води уроците по гинекология и акушерство в първото медицинско училище за момичета, създадено в Американския колеж.
Сафие Али ръководи и Дома за деца, лишени от майчина кърма „Капка мляко“, основан от Френския червен кръст през 1925 г. Каузата на дома е да помага на деца отбити от кърма и лишени от възможността да пият стерилно мляко, за здравословно хранене на недохранени деца.
Нейната работа в „Капка мляко“ насърчава жените да кърмят. Сафие Али също създава и Център „Майка и дете“ (Hilal-i Ahmer Practice), който се грижи за болни и слаби деца след 1-годишна възраст, които не са били кърмени.

Сафие Али представлява Hilal-i Ahmer Practice на конгреси в Лондон, Виена, Болоня. Именно в Болоня, през 1928 г., по време на Конференцията на жените-лекари Сафие Али печели популярност и с обществената си дейност.
От януари 1928 г. Сафие Али преминава изцяло на частна практика. По това време тя е единствената жена сред лекарите, която има собствена практика в Истанбул. Колко рядко е били това за времето си говори една грешка в Годишника на Търговската регистър на ветераните инвалиди, където името ѝ е записано като „Господин Сафие Али“ (Сafiye Ali bey).
Много жалко, но д-р Сафие Али се разболява – диагнозата е рак. Тя напуща Турция и се установява в Германия. През Втората Световна война продължава да работи.
Умира на 5 юли 1952 г. в Дортмунд, на 58-годишна възраст.
1 Отговор
[…] […]