Всеки трети възрастен – с депресия и тревожност по време на пандемия
Учени в Сингапур проведоха мета-анализ на 68 големи проучвания, които анализираха нивата на стрес сред жителите на 19 страни и установиха, че многобройните предупреждения за „пандемия от психични разстройства“ не са неоснователни.

Проучванията включват данни за психологическото състояние на 288 830 души с различни нива на доходи и достъп до медицински и социални услуги. Очаква се жените да бъдат най-уязвими – те са по-склонни да съобщават за симптоми на депресия и тревожно разстройство, отколкото мъжете. Колкото по-ниски са доходите и социалният статус на жената, толкова по-високо е нейното ниво на психологически стрес, особено по време на заключване, когато много семейства губят доходите си.
Резултатите показват, че хората под 35 години са по-склонни да страдат от симптоми на депресия и тревожност в сравнение с по-старите възрастови групи. Учените свързват този удивителен феномен с мощен информационен поток от социалните мрежи, които активно се използват от младите хора. Изследването също така потвърждава въздействието на социалните медии и медиите върху психологическия стрес сред населението, казват авторите.

Проф. Миланова, психиатър: Карантината ни донесе тревожност, депресия и безсъние (видео)
Жителите на селските райони също бяха изложени на риск. По принцип те имат ниско ниво на доход, за много от тях той значително е намалял по време на пандемията. Хората изпитват и голямо безпокойство, че няма да могат да получат своевременна медицинска помощ, ако се заразят. Жителите на селските райони, които имат силна семейна подкрепа и използват положителни стратегии за справяне, имат значително по-ниски нива на психологически стрес, отбелязват учените.
По-рано изследователи от Училището за глобално обществено здраве в Нюйоркския университет съобщиха, че хората с депресия, тревожност и други психични разстройства са започнали да злоупотребяват повече с алкохола по време на пандемията.

37% от лекарствата имат като странично действие депресия и суицидни мисли
5850 възрастни американци от всички щати взеха участие в онлайн проучването за промяната на алкохола. Около 29% от участниците казват, че са започнали да пият повече, докато 19,8% от анкетираните съобщават, че са намалили консумацията на алкохол. Хората с депресия обаче са били с 64% по-склонни да злоупотребяват с алкохол, отколкото тези с тревожно разстройство (41%).

СЗО: Новите щамове на SARS-CoV-2 предизвикват напрежение и объркване