Генофондът определя разпространението на „новия щам“
Генофондът е важен за това колко ще се разпространява новият вариант на коронавируса в различните региони. Това, че той се разпространява във Великобритания, не значи, че толкова бързо ще се разпространява и у нас. Това обясни в предаването „Неделята на NOVA” имунологът от БАН проф. Андрей Чорбанов.
„Не бива да се спекулира с нещо, за което няма факти“, започна коменрата си проф. Чобанов. „Мутациите са факт, но сред различните хора и етноси той се проявява различно“ и това е свързано с адапрацията на вируса към различните алеални форми. Рецептпрът – входната врата за вируса през който влиза в клетката, не е един и същ.
Цитирайки британски учени, проф. Чобанов подчерта, че не бива да се правят спекулации – това че щамът е по-разазен, не означава, че ще е по-смъртоносен. „Може да се направи косвено заключение, че ако се зарази повече хора, ще има и повече смъртност, но това не означава, че ще се вдигне процента починали от тези, които са заразени.“
Нови данни за особеностите при изработването на антитила срещу коронавируса
„Това, че този вирус е по-заразен във Великобритания, особено в южната част, това, че в този генофонд има толкова голяма смъртност не значи, че ще бъде същото у нас„, коментира проф. Чобанов.
„Никой не може да каже дали ще се вдигне процентът починали от новия вариант на COVID. Изобщо не можем да кажем дали у нас ще се разпространи толкова много като във Великобритания. Той се прехвърли в Белгия например. Но не чуваме нищо за Португалия, Испания”, каза още той.
„Човек, преболедувал COVID-19, със сигурност ще бъде защитен срещу новия вариант”, смята още проф. Чорбанов.
Имунитетът срещу SARS-CoV-2 може да се съхрани благодарение на „остатъците“ на вируса в организма
Що се касае до отварянето на училищата от 4 февруари, проф. чобанов застъпи мнението, че възрастните заразяват децата, а не обратното, така че едва ли те са вактор, който ще повиши заболеваемостта.
1 Отговор
[…] […]