Ключът за връщане в нормалния живот е в разумната и постепенна промяна на мерките
„Всички искаме да водим нормален живот, но не можем да не се съобразяваме с реалносттите. Вече установихме, че това, което се случва на Запад, с някакво закъснение стига и до нас. Нямаме никакво основание да смятаме, че нещата ще ни подминат, и трябва да сме предпазливи“. Това сподели зам.-председателят на БЛС и зам.-директор на УМБАЛСМ „Пирогов“ проф. Николай Габровски пред НОВА тв.

„Трябва да сме наясно, че никой не иска да държи ресторантите затворени. Това не е мярка срещу собствениците на заведения. Каквито и стъпки да се предприемат по отношение на разхлабването на мерките, те трябва да бъдат предпазливи. В края на миналата година бях с много оптимистична нагласа. Имаше видимо пречупване на кривата, намаляване на броя на болните, както и на процента позитивни проби. Вече имахме информация за ваксина и то повече от една, както и програма за нейното прилагане„, добави още проф. Габровски.
В подкрепа на горното, проф. Габровски припомни и доста притеснителните новини от други европейски страни – Англия, Испания и Германия и факта, че те засилват все повече противоепидемичните мерки.

Правителството: „Плах оптимизъм“ и мерки до края на януари
„Разбрахме, че мерките работят, и каквото е положението, ако ги спазваме, имаме резултат. Тоест имаме средство за контрол. По отношение на здравната система нещата също се успокоиха“, коментира проф. Габровски. Той сподели, че ноември и декември са се появили опасения, че заради прииждащите болни кислородът няма да стигне. Като пример той даде, че в „Пирогов“ нормалното потребление е тон на ден кислород, а в тези месеци то е било 5 тона на ден.
„Ковид-темата стана политическа много бързо след успеха, който имахме през март и април, и особено през лятото. Октомври месец, когато имахме пик на заболелите, разбрахме, че експертното мнение трябва да бъде водещо. Тогава резултатът се дължеше на недалновидна политика. Всички имаме интерес обществото да работи нормално, но ако направим грешна стъпка след овладяването на епидемията, това ще бъде болезнено за всички”, коментира още проф. Габровски и категорично каза, че ключът към връщане в нормалния живот е в разумната и постепенна промяна на мерките.
Отварянето на училищата няма да повлияе сериозно хода на пандемията