Имунитетът срещу SARS-CoV-2 може да се съхрани благодарение на „остатъците“ на вируса в организма
Имунитетните клетки, които помнят коронавируса, продължават да съществуват дълго време в тялото на пациенти, преболедували от Covıd-19. Това показват резултатите от узследване, публикувано в Nature.

Човешкият имунитет реагира на инфекция, като произвежда антитела. Антителата са способни да неутрализират вируса и да предотвратят повторна инфекция. Концентрацията им намалява с времето – според едно проучване, намалява наполовина за 36 дни. В кръвта обаче остават специализирани В-клетки (В-лимфоцитит), клетки на паметта, които са способни да разпознават коронавируса и бързо да предизвикат производството на антитела.
Учените са анализирали имунитета срещу коронавирус при 87 души шест месеца след като са претърпели Covıd-19. Преди това тези хора са участвали в изследване на нивото на антитела срещу коронавирус 39 дни след началото на заболяването. В ново проучване изследователите установяват, че нивото на неутрализиращи антитела срещу коронавирус у участниците бързо намалява, но броят на В клетките остава приблизително същият.
Авторите установяват, че тези клетки са в състояние да реагират на коронавируса, като бързо произвеждат антитела срещу него. Проучването показа, че антителата, произвеждащи В-клетки, са по-силни от тези антитела, които се образуват непосредствено след инфекцията. Те могат да бъдат по-устойчиви на мутации в протеина, който вирусът използва, за да влезе в тялото.

Безсимптомните носители предават повече от половината от всички случаи на SARS-CoV-2
Фактът, че броят на клетките на паметта остава на същото ниво, накара учените да вярват, че частиците на коронавирус се задържат в тялото. Учените са биоптирали тънките черва на 14 участници в изследването. Те откриха протеина SARS-CoV-2 при пет от тях. Възможно е вирусните частици в червата да продължат да „информират“ имунната система, която поддържа броя на клетките на паметта.
Кристиан Гейблер от университета Рокфелер, съавтор на изследването, казва пред The Scientist, че понастоящем е неизвестно дали само вирусни частици, открити в червата, поддържат имунитета или тези частици могат да бъдат открити и в други тъкани. Имунитетът срещу коронавирус продължава най-малко осем месеца Забележително е, че това се случва дори след силно намаляване на нивото на антителата.
Авторите стигат до заключението, че клетките на паметта могат да персистират дълго време в присъствието на вирусни антигени (протеини). Антителата, които те произвеждат, имат потенциала да предотвратят реинфекция. Друга група учени в проучване, публикувано през декември 2020 г., показва, че В-клетките с памет могат да продължат да съществуват в кръвта на хора, които са имали Covıd-19 поне осем месеца.

Година след пандемията – пет неща за SARS-CoV-2, които не знаем
2 коментара
[…] […]
[…] […]