Лечението на Ковид-19 с рековалесцентна плазма не оправдава надеждите
Лечение на пациенти с ковид-19 с рековалесцентна плазма не показва обнадеждаващи резултати. Това показват резуптатите от проучване на Университета на Оксфорд, цитирани от ББС.

Според резултатите, лечението с реконвалисцентна плазна не намалява честотата на смъртните случаи.
Данните от 10 400 пациенти, от които 1873 са починали, сочат, че лечението с плазма не дава „забележима разлика“. В групата, лекувана с плазма от преболедували КОВИД, са починали 18% от пациентите в рамките на 28 дни, колкото е била смъртността и в групата, която е получавала стандартната терапия.
Състоянието на участниците в проучването продължава да се проследява, а окончателните резултати ще бъдат публикувани скоро.
Променят условията за дарителите на плазма
Преди няколко дни друго проучване също не е показало по-добри резултати от прилагане на плазма при пациенти в интензивен сектор, припомня ББС.
Проучването на лечението с рековалесцентна плазма е част от т.нар. Recovery trial във Великобритания, при което се проучват различни обещаващи терапии за КОВИД. След неубедителните данни за плазмата обаче, тази част от тестовете се спира.
В същото време продължават тестовете за препарата tocilizumab, за аспирин и за коктейл от моноклонални антитела.
Най-голямото проучване на рековалесцентна плазма във Великобритания стана възможно благодарение на хората, които даряваха и на пациентите, които се съгласиха да дадат приноса си, приемайки терапията, коментира проф. Питър Хорби, участник в проучването.

Д-р Симидчиев: Не съветвам никого да предоболедува Ковид-19 – предпазвайте се!
„Цялостният резултат е негативен, но трябва да изчакаме пълните резултати в подгрупите пациенти, за да можем напълно да разберем има ли някаква роля плазмата поне при част от хората„, допълни той.