Вирусът буквално ни шамароса и ни даде урок
„Този вирус буквално ни шамароса и ни показа, че може да сме постигнали много големи успехи във всички области, но природата си е природа и тя винаги може да ни постави на място и да ни даде урок.“ Така започна коментара си пред БНТ вирусологът от БАН проф. Радостина Александрова.

„Ние такава ситуация не сме имали. Видяхме как нещо, което не сме виждали, което можем да унищожим с обикновен сапун, всъщност е толкова трудно и за лечение, и за профилактика и успя да преобърне целия ни живот“, продължи тя.
Що се касае до новия, т.н. „британски“ щам на SARS-CoV-2, проф. Александрова поясни, че учените продължават да следят ситуацията, но за момента няма данни, че той причинява някаква много по-сериозна клинична причина, но и данни за по-лека. Ако новият щам се разпространява по-лесно, това би натоварило повече здравната система,отбеляза специалистът.
Успокояващото в случая е, че разработените ваксини ще повлияят и на новите щамове. „По принцип всички разработвани в момента ваксини, които са над 200, са разработени въз основа на оригиналния щам, който тръгна от Китай. Няма данни, че мутациите, които се появиха, биха могли да компрометират действието на тези ваксини„, каза проф. Александрова.
Коментирайки страничните ефекти от ваксините, проф. Александрова сподели, че според изискването на Американската агенция за контрол на храни и лекарства, за да се подадат документи за разрешение за спешна употреба, трябва да са проследени поне половината от участниците в клиничното проучване след поставянето на втората доза в продължение на поне два месеца. За този период при проучванията на“Пфайзер“ данни за драматични странични ефекти все още няма. Според последните научни публикации за ваксината на „Модерна“ също липсват данни за проблеми.
Проф. Александрова посочи, че лутайки се в страховете от страничните ефекти на ваксината и пораженията от болестта, безспорно вторите са по-сериозни и нежелателни. Тя посочи още, че в клиничните проучвания са били включени и възрастни хора и не са били наблюдавани нежелани реакции.
Клинични проучвания при бременните жени и децата ще бъдат проведени тогава, когато безопасността на ваксините е категорично доказана при останалите възрастови групи, обясни още проф. Александрова и добави, че хората, които не са боледували от ковид-19 трябва да се имунизират преди останалите.
„Дори с идването на ваксините не може да очакваме, че ще се върнем веднага към предишния си начин на живот“, изтъкна специалистът. Тя посочи, че създаването на имунен отговор изисква време от около 2-3 седмици след поставянето на ваксината. „В момента всичко е ново, всичко се случва за пръв път и трябва да сме сигурни“, отбеляза още проф. Александрова.
Проф. Александрова се въздържа от отговор на въпроса може ли човек, който се е ваксинирал срещу грип, да си постави и ваксина срещу COVID-19, като посочи, че не очаква проблем при двойна ваксинация, но предпочита да стъпи на категорични данни.
Тя отбеляза още, че няма данни за продължителността на имунитета, който изгражда ваксината.
1 Отговор
[…] Вирусът буквално ни шамароса и ни даде урок […]