Сп. Nature: Документът за ваксина Oxford COVID – нерешени проблеми за най-ефективния режим на дозиране и ефект при възрастни хора
Първите официално публикувани резултати от голямо клинично изпитване на ваксината COVID-19, за която учените се надяват, че ще бъде едно от най-евтините и лесни средства за разпространение в световен мащаб, предполагат, че ваксината е безопасна и ефективна. Но данните насочват и към редица нерешени проблеми, включително въпроси за най-ефективния режим на дозиране и колко добре действа при възрастни хора. Това се казва в статия на сп. Nature, публикувана на 8 декември 2020 г.
Ваксината, разработена от Оксфордския университет в Обединеното кралство и фармацевтичната компания AstraZeneca в Кеймбридж, Великобритания, се следи отблизо, отчасти защото вероятно тя ще бъде по-лесна за разпространение в сравнение с две РНК ваксини от Pfizer и Moderna, които изискват особени условия за съхранение – температура минус 70 градуса по Целзий. Екипът на Оксфорд също стана първият тримата водещи разработчици на ваксини срещу COVID, който публикува резултатите от проучванията фаза III в рецензирано списание – досега резултатите са публикувани само чрез прессъобщения.
Изследователите искат да научат подробностите във връзка с резултатите от Оксфорд, публикувани в The Lancet 1 на 8 декември, след като предварителните резултати, публикувани миналия месец, показаха неочаквано подобрение в ефикасността сред подгрупа от участници в изследването, които са получили по-малко ваксина в първата доза, поради грешка в измерването. Някои статистици изразиха загриженост, че резултатите обединяват данни от различни проучвания, а не от едно проучване.
Събраните данни за различни режими на дозиране показаха, че ваксината е 70% ефективна за предотвратяване на симптоматични коронавирусни инфекции. Стандартният режим – две дози с еднаква сила, дадени на месечни интервали – е бил 62% ефективен, докато режимът с по-ниска начална доза е бил 90% ефективен. „Ефикасността и безопасността са отлични“, казва вирусологът Стивън Грифин от Университета в Лийдс, Великобритания. „Като цяло можете да кажете, че наистина работи.“
В брифинг за пресата на 8 декември изследователите заявиха, че данните са консолидирани в съответствие с регулаторните насоки. Изследователите всячески се опитваха да обяснят как по-висока ефикасност може да бъде постигната с по-ниска начална доза, а изследователите казаха, че е необходимо отделно проучване, за да продължи откритието. В допълнение, в изследваната група с ниски дози не са били включени лица над 55 години, което поражда опасения, че по-високата ефикасност е просто страничен продукт от изключването на възрастова група, която е особено уязвима към COVID-19.
Рецензентите на статията на The Lancet помолили екипа да разпредели данните им по възраст, което показало, че дори при възрастни под 55 години ефективността е по-висока в групата с ниски дози, отколкото при тези, които са получили стандартната доза, казва Андрю Полард, директор на Оксфордската група за ваксини (Oxford Vaccine Group) в Оксфордския университет и съавтор на статията.
Като цяло остава неясно доколко възрастовата група над 55 години би спечелила при ваксиниране със стандартна доза ваксина: едва 12% от участниците в групата, оценена за ефективност на ваксината, са били над 55 години. Предишни проучвания показали, че имунният отговор при хора над 55 години е сравним с този на по-младите участници в проучването, което предполага, че ваксината ще работи добре при възрастни хора. Но в по-голямото клинично изпитване все още има твърде малко данни за възрастни хора, защото те са били включени по-късно, коментира Полард. Публикуваните резултати представляват междинни данни от над 11 000 от приблизително 24 000 записани участници и изследователите могат да научат повече за ваксината при възрастни хора, когато новите данни станат достъпни.
Друг нерешен въпрос е дали ваксината може да се бори с асимптоматични инфекции; имунизацията, която би могла да направи това, би могла да изиграе ключова роля за формирането на хода на пандемията. Екипът на AstraZeneca е единственият от трите водещи разработчици на ваксини, който проследява асимптоматични инфекции чрез събиране на седмични тампони от някои участници, за да се определи дали имат коронавирус, но не са болни. Данните показват, че режимът на ваксинация с ниски дози е бил с около 60% ефективен при намаляване на асимптоматичните инфекции, но не е ясно дали стандартната доза изобщо ги е намалила значително.
Проблемът с безсимптомните носители притеснябва изследователите, защото тези хора могат несъзнателно да продължат да предават вируса на други хора, въпреки че са били ваксинирани. Докато асимптоматичните инфекции не са пряк индикатор за предаване на болестта, изследователите разглеждат данните като индикатор за това колко ваксини могат да повлияят на разпространението на COVID-19. „Това е единственото проучване до момента, което ни предостави данни за това“, казва Грифин. „И това е малко тревожно.“
Изследванията на двете водещи РНК ваксини не са събрали данни за асимптоматични инфекции, но е установено, че ваксините са повече от 90% ефективни за предотвратяване на симптомите на COVID-19. И дори ваксината на Оксфорд да е по-малко ефективна от другите две, тя все пак ще бъде от полза, споделя Грифин и добавя, че по-ниската ефикасност трябва да бъде балансирана спрямо практичността на ваксинирането на всеки, който се нуждае от нея. „Всичко се свежда до анализ на разходите и ползите.“
Оксфорд и AstraZeneca се споразумяха да предоставят на клиентите си ваксината на цена от 2-3 долара на доза. Според Грифин ваксината се състои от ДНК, кодираща коронавирусен протеин, който се доставя до клетките на безвреден вирус, продукт, който ще бъде по-евтин и по-лесен за масово производство от РНК ваксините от Pfizer и Moderna. Също така не е необходимо да се съхранява при ниски температури като РНК ваксините, една от които трябва да се съхранява при -70 ºC малко преди приложението.
„Мащабът на пандемията означава, че е наложително да имате повече от една ваксина срещу COVID-19, заяви изпълнителният директор на AstraZeneca“ Паскал Сорио в брифинг за пресата. Като цяло, планираният брой дози от Moderna, Pfizer и AstraZeneca все още няма да бъде достатъчен за ваксиниране на всички по света. „Много е важно да имате няколко ваксини“, каза той.
Данните на Оксфорд се появиха в деня, в който Обединеното кралство започна да използва ваксините Pfizer и BioNTech извън изпитанията, по-малко от седмица, след като регулаторните органи на Обединеното кралство за първи път разрешиха използването на една от основните ваксини
„Данните от Оксфорд сега се представят на регулаторните органи по целия свят“, каза Мене Пангалос, изпълнителен вицепрезидент по биофармацевтични изследвания и развитие в AstraZeneca, в брифинг за пресата.
В Съединените щати група съветници от FDA ще се срещнат на 10 декември, за да обсъдят ваксината Pfizer-BioNTech, като скоро след това предстои одобрение за спешна употреба. Moderna, базирана в Кеймбридж, Масачузетс, също обяви положителни клинични изпитвания за своята ваксина миналия месец, които съветниците на FDA ще обсъдят на 17 декември.
3 Отговори
[…] […]
[…] […]
[…] […]