Ваксините и въпросите, чиито отговори учените искат да знаят
Обединеното кралство стана първата страна, която одобри ваксина срещу COVID-19 в голямо клинично изпитване с изумителна скорост. На 2 декември регулаторните органи в Англия издадоха разрешение за спешна употреба на ваксината от фармацевтичните компании Pfizer и BioNTech, само седем месеца след началото на клиничните изпитвания. Но остават въпросите, на които учениете искат да знаят отговора. Ще предотвати ли ваксината разпространението на болестта. Колко дълготраен ще е имунитетът? Как ваксините ще работят заедно? Все въпроси, на които се търси отговор в статия в сп. Nature, публикувана на 3 декември т.г.

Китай и Русия вече са одобрили ваксини, преди да завършат последния кръг от изпитвания върху хора. Очаква се регулаторните органи в САЩ и Европа да вземат решения през следващите седмици.
Тестовете при над 43 000 души са показали, че ваксината Pfizer е 95% ефективна за предотвратяване на заболяването, когато се измерва една седмица след втората доза, съобщи базираната в Ню Йорк компания през ноември, когато тя и BioNTech в Майнц, Германия, подадоха искане за спешно разрешение до Американска администрация по храните и лекарствата. Одобрението в Обединеното кралство се основава на данни от само 170 инфекции и действителната ефикасност може да е по-ниска от проучването, но това все още е изключително обещаващо, казва имунологът Дани Алтман от Imperial College London.
Приемането на решение за ваксинация безспорно е исторически момент. Но учените все още имат много въпроси за това как ще работят тази и други ваксини, когато се разпространяват на милиони хора.
Ще предотвратят ли ваксините предаването на COVID-19?
В допълнение към ваксината на Pfizer, регулаторите изследват данни за друга подобна ваксина, направена от Moderna в Кеймбридж, Масачузетс, и трета ваксина, направена от AstraZeneca в Кеймбридж, Великобритания, и Университета в Оксфорд, Великобритания. И трите ваксини са преминали през големи клинични изпитвания и са показали обещаващи резултати за предотвратяване на симптомите на заболяването.
Но за нито една от тях не е доказано, че напълно предотвратява инфекцията или намалява разпространението на болестта сред населението. Това оставя шанс ваксинираните да останат податливи на асимптоматична инфекция и да предадат тази инфекция на други, които остават уязвими. „В най-лошия случай има хора, които ще се разхождат и ще се чувстват добре, но разпространяват вируса навсякъде“, казва вирусологът Стивън Грифин от Университета в Лийдс, Великобритания.
Pfizer заяви, че учените търсят начини за измерване на предаването на болестта в бъдещи изследвания. Засега AstraZeneca и Оксфордският университет могат да дадат първите улики дали ваксината може да предпази от такова предаване. Въпреки че тепърва трябва да публикуват пълните резултати, в тяхното проучване участниците са рутинно тествани за SARS-CoV-2, което позволява на изследователите да идентифицират асимптоматични инфекции. Ранните индикации показват, че ваксината може да е намалила честотата на такива инфекции. Това предполага, че предаването на болестта също може да бъде намалено.
Колко дълго ще продължи имунитетът, причинен от ваксината?
Няма бърз начин да се определи колко дълго ще продължи имунитетът срещу вируса SARS-CoV-2 и изследователите ще трябва да следят отблизо това през следващите месеци и години.
Има съобщения за реинфекция и спад в нивата на антителата месеци след първоначалната атака на COVID-19, но все още не е ясно колко често се среща реинфекцията. И има индикации, че имунната система запазва паметта на коронавируса под формата на специализирани клетки на паметта, които могат бързо да се задействат, ако вирусът се срещне отново. Според Altmann ваксините са специално създадени, за да предизвикат силен имунен отговор.

CNN с разбличаващи документи за заболелите от Ковид-19 в Китай
За обществените здравни служители обаче ще бъде важно да следят имунитета и да знаят кога той започва да отслабва. Един от начините да направите това, в допълнение към проследяването на инфекциите сред хората, които са получили ваксинации, е периодичната оценка на нивата на антитела и имунни клетки. Проследяването на кинетиката на тези имунни отговори може да осигури ранна индикация за това кога те намаляват до тревожни нива, казва Алтман (Altmann). Но широките вариации в човешкия имунен отговор могат да затруднят определянето на обстоятелствата, при които ваксината не работи, и такива изследвания ще трябва да проследят много хора.
„За да разберете дали печелите или губите, трябва да сте добре запознати с анализа на населението на високо ниво“, казва Алтман. „В противен случай години по-късно може да се окажете правителство, което се самозалъгва.“
Колко добре действат ваксините в групи като възрастни хора и деца?
Досега десетки хиляди хора са участвали в големи изпитвания за ваксини, но тяхната ефективност се основава на инфекции в по-малко от 200 от тях. В резултат на това може да бъде трудно например да се разделят тези данни на различни групи и за затлъстели или възрастни хора без загуба на статистическа мощ. „Трябва да получим повече данни за въздействието на ваксините върху различни демографски групи“, казва Майкъл Хед, изследовател по инфекциозни болести от университета в Саутхемптън, Великобритания.
Има ранни индикации, че трите водещи ваксини могат да защитят хората над 65 години. Но реални данни вероятно ще се изискват от голям брой ваксинирани хора, преди изследователите да достигнат до демографските подробности, необходими, за да се гарантира, че подмножество от популацията няма да остане незащитено. …
Все още няма данни за това как действа ваксината при деца и бременни жени. Такива изпитвания често изостават от опити в други популации, за да гарантират, че преди тези проучвания са събрани възможно най-много данни за безопасност. На 2 декември Moderna разкри планове за тестване на ваксината при деца.
Как ваксините ще работят заедно?
И трите водещи ваксини вероятно са надминали целта за ефикасност от 50% и изглежда, че всички са безопасни от клинични изпитвания. Но може да има разлики в това колко добре работят и в какъв контекст могат да повлияят на хода на пандемията.
Ваксините от Pfizer и Moderna се основават на РНК, затворена в липидна частица, която транспортира РНК в клетките, където се използва като шаблон за създаване на вирусен протеин, който стимулира имунната система. Въпреки това, ваксината AstraZeneca използва ДНК, която се прехвърля в клетки в безвреден вирус, който не е свързан с коронавируса.
Ранните данни сочат, че РНК подходът може да бъде по-ефективен за предотвратяване на заболяването. Но има тънки разлики в имунния отговор, предизвикан от всеки подход, отбелязва Грифин. В крайна сметка изследователите могат да открият, че единият подход работи по-добре от другия при определени групи хора или че единият подход е най-добър при ограничаване на предаването.
Разликите в разходите и логистиката също ще определят коя ваксина е най-добра за даден регион. Скоро след обявяването на одобрението на ваксината Pfizer, британските служители признаха, че поставянето на ваксината в отделни домове за възрастни, за да ваксинират жителите, ще бъде предизвикателство, тъй като ваксината трябва да се съхранява при изключително ниски температури (–70 ° C). Другите две ваксини не е необходимо да се съхраняват при толкова ниски температури, а ваксината AstraZeneca вероятно ще бъде най-лесната и евтина от трите за съхранение, казва Хед.

Антивирусно лекарство преустановява разпространението на SARS-CoV-2 за 24 часа
Сравняването на ефективността на различните ваксини е важно и трябва да се направи, но дотогава пътят напред е ясен, казва Алтман. „Вземете каквато и да е ваксина, която вашето правителство може да купи“, казва той. „Всичко, което искам, е да се измъкна от тази бъркотия и семейството ми няма да бъде в опасност и всяка ваксина, за която говорим, ще ни помогне да стигнем там.“
Възможно ли е вирусът да еволюира, за да избегне имунитета, създаден от ваксините?
Известно е, че някои вируси, като коварния грипен вирус, мутират и се движат около части от своя геном. Геномът на SARS-CoV-2 обаче изглежда доста стабилен досега. Повечето ваксини в процес на разработване, включително трите водещи в групата, са насочени към протеин, наречен трън, от който вирусът се нуждае, за да зарази клетките. Имунните отговори, предизвикани от тези ваксини, вероятно са насочени към множество места по протеина.
Всичко това дава известна увереност на изследователите, че вирусът може да няма начини да избегне имунитета, предоставен от ваксините. Но за първи път масовите ваксинационни кампании ще окажат огромен натиск върху SARS-CoV-2 да се адаптира и ще изберат всеки щам на вируса, който може да избегне имунната защита. „Никога не сме виждали такъв вирус под селективен натиск“, казва Грифин. „Така че не знаем как ще реагира.“
Какво казва имунният отговор на коронавирус за перспективите за ваксина
В резултат на това изследователите ще трябва да проследят изолатите на SARS-CoV-2 за признаци на промяна, каза Чарли Уелър, ръководител на ваксини в тръста Wellcome Trust в Лондон. Силното наблюдение, с непрекъснато вземане на проби и последователност, ще бъде от ключово значение за оценка на всяко потенциално въздействие върху общественото здраве и идентифициране на всякакви мутации, казва тя, както и текущите изследвания за разработване на ново поколение ваксини Covid-19.
Ще бъде удобно да имаме готови ваксини срещу други цели, в случай че трябва да бъдат разположени срещу SARS-CoV-2, който е станал устойчив на ваксини, насочени към sSpike, каза Алтман. „Това не е най-важното нещо в списъка ми за паника“, казва той. „Но никога не казвайте никога: може да се появят нови версии, в които се нуждаем от ваксини срещу други цели.“
Как учените ще проследяват дългосрочните проблеми със сигурността?
„Безопасността на общността винаги е била в центъра на вниманието ни“, каза Джун Рейн, изпълнителен директор на MHRA, в изявление, придружаващо одобрението на Великобритания за ваксината Pfizer.
Ваксината е преминала само няколко месеца от двугодишен период на клинично изпитване, който ще трябва да бъде завършен, преди да може да бъде одобрена за свободна продажба на пазара, така че здравните служители, клиницистите и хората, получаващи ваксината, ще я следят отблизо. все още неоткрити признаци на опасност. Много правителства вече имат системи за докладване, предназначени да проследяват безопасността на ваксините.
Ваксините са строго тествани за потенциални странични ефекти в клинични изпитвания, които съчетават самочувствието на участниците и събирането на данни от медицински изследователи. Ваксината Pfizer – BioNTech се прилага в две дози, с интервал най-малко три седмици. В продължение на една седмица след всяка доза участниците проследяват здравето си, като използват електронен дневник или приложение за смартфон. Кръв се взема в деня след дозата и една седмица след всяка инжекция, за да се търси нещо, което може да показва опасна реакция.
Изпитванията на Pfizer показват, че някои получатели изпитват болка на мястото на инжектиране, повишена температура, умора, мускулни болки и главоболие, въпреки че тези симптоми обикновено траят само няколко дни и обикновено не се считат за сериозни. Но те могат да предизвикат страх. „Когато реакцията на ваксината и болестта имат едни и същи характеристики, хората започват да се притесняват“, казва Джером Ким, генерален директор на Международния институт за ваксини в Сеул.
Увереността на MHRA в безопасността на ваксината се основава на наблюдение на стотици пациенти в продължение на поне два месеца след втората доза. По това време обикновено няма големи усложнения, казва Ким.
Но след като ваксината бъде одобрена, независимо дали с пълно одобрение или само за спешна употреба, се очаква лекарите да продължат да съобщават за всякакви нежелани реакции. Повечето държави имат агенции от някакъв вид, като например системата за докладване на страничните ефекти на ваксината (VAERS), която събира съобщения за тежки симптоми, които се появяват след ваксинация на хората. Американските лекари са задължени по закон да съобщават за тези симптоми. За лекарства и ваксини за COVID-19 Обединеното кралство създаде специален сайт за докладване на жълта карта за коронавирус, за да събира такива данни.
Ким казва, че такива системи работят. „Все още се нуждаете от строг надзор. Тези редки събития могат да направят голяма разлика“, казва той.
1 Отговор
[…] Ваксините и въпросите, чиито отговори учените искат да… […]