Всяка една заповед на министъра може да бъде оспорвана, въпросът е колко целесъобразно
Всяка заповед на министъра, която поражда противоречия (затворени детски градини, но отворени за децата на медиците; забрана за спортни занимания за деца, но разрешени индивидуални такива за възрастни над 18 г.), може да бъде оспорена в съда, но въпросът е дали хората, които ще го направят наистина ще се чувстват дискриминирани, или просто искат да се възползват от пропуските в законодателството. Така започна коментара си в студиото на Bulgaria ON AİR специалистът по медицинско право адв. Мария Петрова.
Дали е нужно да се оспорва една заповед в тази ситуация е по-големият въпрос, като се има предвид хаоса, който цари в държавата ни сега, добави още тя.
„Всеки може да потърси право за своите аргументи, но въпросът е доколко това е целесъобразно.“
На въпроса на журналист „можем ли да станем повече от веднъж част от статистиката заради повторен положителен тест за коронавирус и как са регламентирани нещата законово“ и помолена да коментира конктретен случай – положителен PCR тест 5 дни след изключване на карантината – адв. Петрова отговори, че подобни казуси не са изключение и произтичат от неяснотите в дефинициите.
Според разписаното определение от Министерството на здравеопазването положителният PCR тест дава право пациентът да бъде определен като болен, без да се взима предвид дали има съответната симптоматика. „По-логично щеше да е, ако с положителен тест пациентът се отпрделя като заразоносител, а когато има позитивен тест и налична симптоматика – като болен. Т.е. към настоящият момент ние не правим разлика между заразоносител и болен“, допълни специалистът.
„Вероятността някой да попадне два или повече пъти в статистиката поставя въпроси като достоверни ли са PCR тестовете, кой ги заплаща, кой и кога може да ги изисква – дали след 14-дневна карантина трябва да се изисква PCR тест или трябва да се изисква друг тест?“
Дали се нарушават правата и свободите ни, когато работодател или друг поиска да се тестваме?
Що се отнася до това кой може да изсисква тест, това е регламентирано с Наредба, в която, във връзка с последните изменения в Закона за здравето, се казва, че ако сме контактни, тестът е задължителен, но „ако работодател е вменил със заповед тестване с вътрешен акт, това не може да стане против волята на служителите. Всички, които се връщат на работа – личните лекарите трябва да издават направления за това, а не работникът да плаща от джоба си. Изискването на тест на летище, на граница не нарушава нашите правата“, обясни специалистът по медицинско право.
„Въпросът е в неясните дефиниции“, категорична бе адв. Петрова.
Според нея не може да приравним PCR тестовете към антигенните, защото те установяват различни неща.
„Ако един човек си направи тест, който е положителен, РЗИ може изобщо да не разбере за това. МЗ възприe много условно препоръката на СЗО да смята за болни само тези, които са с положителен PCR тест. Трябва да се разшири дефиницията и да се „развържат“ ръцете на личните лекари“, подчерта още д-р Мария Петрова.
За Bulgaria ON AIR тя допълни, че все още има бутикови болници, които отказват да приемат Ковид пациенти.
„Някои лечебни заведения пък – като общинските болници – не са подготвени с персонал, тъй като дълги години бяха неглижирани. Ежедневно ми се обаждат хора, които питат какво да правят понеже техен близък чака пред болница и не знаят как да действат“, допълни адвокатът.
1 Отговор
[…] Всяка една заповед на министъра може да бъде оспорвана… […]