Професор: Само Ковид-19 ли остана в държавата?
„В момента се неглижират всички останали заболявания. Като че ли остана само COVID-19 в държавата“. Това заяви пред bTV проф. Пенка Петрова, директор на Института по микробиология към БАН. Тя посочи, че има много смъртни случаи и от други заболявания като онкологичните.

Проф. Петрова посочи, че е налице двойно увеличение в смъртните случаи от Ковид-19 в последните седмици на ноември и коментира, че това се дължи вероятно както на лошия здравен статус на населението, така и на самия вирус. Тя определи ситуацията в момента като обезпокоителна и посочи, че след почивката лятото, в момента сме в пик на заболяването, но изрази надежда след две седмици да има успокояване на здравната система.
Според проф. Петрова в последните научни статии отричат твърденията, че 80% от заболелите прекарват заболяването без симптоми, и този процент е далеч по-малък – около 17 %. „Моят призив към хората е когато почувстват неразположение, да се самоизолират, препоръча тя, припомняйки основните оплаквания от вируса, а именно загуба на обоняние и кашлица“, препоръча тя.
Проф. Петрова категорично подчерта, че ваксините определено са средство за противодействие на вируса. Това, което може да направи човечеството, за да се върне към нормален начин на живот, е да се ваксинира, заяви тя.
Специалистът обясни, че коронавирусът мутира шест пъти по-малко от грипния вирус и отбеляза, че ваксината за COVID-19 вероятно ще дава дълготрайна защита, дори и за цял живот. Според нея първите, които ще се имунизират, вероятно ще бъдат хората на първа линия – лекарите, учителите и хората в рисковите групи, както и тези с хронични заболявания. Проф. Петрова бе категорична, че стаден имунитет може да се постигне само с масова ваксинация. „Преболедуването има много неизвестни. Не е ясно как ще се развие заболяването. Имунният отговор при някои пациенти довежда до много лоши последици“, заяви тя.
Проф. Петрова посочи, че ако ваксините са минали през всички разрешителни, те ще бъдат напълно безопасни.