Не е време за реформи, всеки да поеме своята отговорност
„Сега не е моментът да говорим за реформи, защото можем да се връщаме назад, да се упрекваме и да говорим за много неизпълнени неща. Това, което наистина смятам, че е дефицит и че не е изпълнено от нашата програма, е наличието на здравно-информационна система“. Това заяви в интервю за bTV д-р Даниела Дариткова, председател на Комисията по здравеопазването в Народното събрание.
Д-р Дариткова изрази мнение, че липсата на е-здравеопазване е причина за много от неуредиците в условията на пандемия и, ако тя е била изградена по-рано, „много от настоящите проблеми са щели да бъдат спестени.“
„За това признавам, че не успяхме да реализираме, заяви тя, като припомни, че електронната система е получила своята законодателна регламентация преди три години, но все още не е факт. Не успяхме да се справим с единната национална здравно-информационна система“, каза д-р Дариткова.
В коментар за случая с починалите пациенти в Пловдив д-р Дариткова заяви, че репортажите в медиите за станалoто са изглеждали трагично, но подчерта, че лекарите се борят ежедневно и спасяват хиляди хора. Те работят денонощно и заслужават уважението и респекта, които им отдавахме в началото на здравната криза – тогава, когато не бяга особено натоварени, коментира председателят на здравната комисия. Според нея станалото в Пловдив се дължи по-скоро на логистични проблеми, отколкото на липсата на оказана медицинска помощ.
Д-р Дариткова подчерта, че сега всички медици трябва да бъдат максимално мобилизирани и да спазват мерките, защото натоварването на системата трябва да бъде такова, че да може да се окаже помощ на всеки пациент. „В същото време моите колеги трябва да знаят, че няма как да се справим, ако всеки не поеме своята отговорност. Това е, към което апелираме през цялото време – от общопрактикуващите лекари, до реанимационните отделения, всеки трябва да бъде максимално ангажиран с грижата за пациента“, заяви тя.
Д-р Дариткова призна, че системата ни има нужда от реформи и по-добра логистика между лечебните заведения. „Коя ситема в Европа беше подготвена“, попита обаче тя, като изтъкна, че кризата COVID е предизвикателство не само за България.
Според нея е важно да е ясно какви са индикациите за хоспитализация и отбеляза, че не всеки пациент с COVID и с пневмония е нужно да се настанява в лечебно заведение. По думите й, ако се ангажират всички в системата с отговорността за тези пациенти и тяхното проследяване, болничната система няма да се натоварва толкова много.
Относно промяната в Закона за здравето, с която отпада текстът за болничното лечение при лечение на COVID, д-р Дариткова посочи, че се касае за прецизиране на текстовете. „Това касае противоепидимичните мерки, налагането на карантина. В никакъв случай не касае индикациите за лечение и достъпа до болнична помощ“, обясни тя.