Уроците на Италия или къде сбърка страната в борбата с коронавируса
Италия – една от най-засегнатите от коронавируса страни в Европа, послужи за урок на света как трябва или не трябва да се действа по време на пандемия. Това анализира статия в сп. „Инфекция и имунитет“.
Статията предоставя оценка на епидемията COVID-19 в Италия, чийто мащаб е довел до сериозни предизвикателства пред обществото и националната здравна система.
Според анализаторите, след като информира СЗО за ситуацията, свързана със заплахата от разпространение на пандемия от коронавирусна инфекция, Италия своевременно затвори границите си с Китай, но след появата на случаи на COVID-19, свързани с местно предаване, тя не наложи спешно ограничителни мерки на първия етап от епидемията. В резултат лавиноподобното увеличение на броя на пациентите с вирусна пневмония доведе до колосално претоварване на здравната система, намаляване на спазването на мерките за контрол на инфекциите и в резултат на това инфекция на медицински работници, които съставляваха около 10% от всички пациенти.
Социално уязвимите групи от населението не потърсиха своевременно медицинска помощ поради липса на легла и обучен персонал.
На втория етап от развитието на епидемията, ограничителни мерки също бяха въведени със закъснение и в даден момент в съседните региони; нивото на прилагане на антиепидемичните мерки остава недостатъчно, което се отразява в продължаващия растеж на епидемичната крива за дълго време.
Забавеното въвеждане на набор от мерки, насочени към борба с епидемията, доведе до значително увеличение на заболеваемостта и смъртността сред уязвимите групи от населението, увеличи разпространението на патогена и забави темповете на спад в честотата на COVID-19.
„Анализът на отговора на Италия на COVID-19 трябва да бъде взет под внимание от други страни в борбата срещу настоящата пандемия и при подготовката за отговор на биологични заплахи в бъдеще“, пишат авторите на статията проф. Александър Семенов, завеждащ лабораторията „Пастьор“ на ФБУН НИИ и проф. Наталия Пшеничная, зад.-директор по клинико-аналитична рабато в НИИ поэпидемиология на Роспотребнадзор.
Най-разпространената мутация на SARS-CoV-2 дава шанс на ваксините