Ковид-ситуацията у нас и по света: Болниците преълнени, световен рекор по починали, границата с Турция
3938 са регистрираните нови случаи, направените тестове са 9949. Което означава, че положителните проби са малко над 40%. Това показват данните от Единния информационен портал.
Броят на новозаразените бележи много лек спад, но и при по-малко обработени проби. При навлизането на антиген тестовете, някои от положителните случаи с бърз тест не се вписват в системата, защото там отчитат само PCR пробите.
Общо потвърдените случаи на коронавирус в България вече са 110 536. Към момента активните случаи са 75 526.
Ръст има и на приетите в болници – 5 629. 313 от тях са в интензивни отделения.
944 души са оздравели и общата им бройка е вече 32 480.
Починали за последното денонощие са 117 души с установена ковид инфекция.Така жертвите на COVID-19 у нас вече са 2 530.
Само за един месец България влезе в челната тройка по смъртност в света, показват данните за 17 ноември 2020.
В средата на октомври България бе на 7-о място по смъртност от COVID-19 в Европа и на 24-о място по заболеваемост.
Днес се очаква редовния брифинг на здравното министерство за борбата с ковид, на който може би ще бъдат обявени нови мерки за справяне с пандемията. Припомняме, че вчера стана ясно, че в МЗ ще има още двама зам.-министри,които ще отговорят конкретно за мерките, свързани с епидемичната обстановка.
В Европа ситуацията е критична, в много държави се увеличава броят на леглата, интензивните отделения са претоварени, увеличава се и броят на починалите. Ситуацията в България е още по-трудна. Кометарът направи в ефира на БНТ д-р Скендер Сила, представител на Световната здравна организация в България.
Той припомни, че още в началото на панедмията СЗО даде указания на държавите членки, включително България – да се увеличи тестването сред населението, проследяването на контактите и изолацията.
Броят на починалите от ковид-19 на 17 ноември нарасна със 10 502 души, което е денонощен рекорд от началото на пандемията, показват данните, събрани от здравните власти във всички страни по света. Общият брой на починалите от заразата достигна 1 343 379 души.
Във Франция броят на заразените надхвърли 2 милиона, заяви директора на националната здравна служба Жером Саломон на пресконференция н сряда. Според него през последните 24 часа са починали 437 пациенти от усложнения, причинени от коронавируса. Общо от началото на пандемията във Франция жертвите на болестта са 46 273 души. Саломон също добави, че в момента в интензивно лечение се намират 4854 пациенти. Коментирайки времето за отмяна на карантината във Франция, той подчерта, че този въпрос „трябва да се третира с най-голяма бдителност“.
Унгария удължава до февруари извънредно положение, предадоха агенциите. С ответният указ бе публикуван късно във вторник. Мерките включват комендантски час между 20:00 и 5:00 часа, забрана за събирания, задължително носене на маски на обществени места и онлайн обучение за гимназии и университети. Те бяха въведени като част от извънредно положение, обявено на 11 ноември. Данните на Европейския център за контрол на заболяванията (ECDC) показват, че Унгария е с четвъртата най-висока ковид-смъртност на милион души в блока – след Чехия, Белгия и България.
В Сърбия от вторник вечерта влязоха в сила нови ковид ограничения. Всички магазини, кафенета и сервизни центрове ще бъдат затворени до сутринта, а глобите за неспазване на мерките са увеличени. Сърбия регистрира почти 5000 заразени и 24 починали за денонощието на 17 ноември. Общият брой на заразените хора от началото на пандемията е достигнал 92 375, при 1054 смъртни случая.
Турция обяви затягане на мерките след заседание на правителството, предаде Анадолската агенция. Ще бъде въведена частична забрана за излизане навън през уикендите, която ще обхваща часовете извън интервала между 10.00 и 20.00 часа, така че да не се нарушат веригите за доставки и производството. Мярката за излизане навън в определени часове на лицата от 65 години и нагоре ще обхване и лицата под 20 години с изключение на работещите. Кината ще останат затворени до края на годината. Работното време на търговските центрове, магазините за хранителни стоки, фризьорски салони ще се ограничи в интервала между 10.00 и 20.00 часа. Ресторантите ще предлагат или доставят само храна за вкъщи. За училищата се въвежда дистанционно обучение до края на годината.
Турция не планира затваряне на Капъкуле и другите гранични пунктове с България и Гърция заради епидемията. Това съобщават медиите в южната ни съседка като се позовават на директора на областната Дирекция по здравеопазване в пограничния град Одрин д-р Исхак Йълдъръм. Контролът в моловете е засилен, за да няма и струпване на хора.