Русия намери изход на проблема за съхранение на ваксината срещу Ковид-19
Русия ще се концентира върху производството основно на лиофилизирана ваксина срещу коронавирус Спутник V до пролетта на 2021 г., за да избегне необходимостта от специален транспорт при свръхниски температури, предаде Ройтерс, цитиран от finam.ru. Решението е част от амбициозната програма на правителството за масова ваксинация на населението.
Както е известно, изисккването за транспортиране и съхранение на ваксината срещу коронавируса и на Pfizer (–70 градуса по Целзий), и на Moderna (– 20 гр. по Целзий), поставят под въпрос достъпността (доставката) на ваксини за Африка и далечния Изток, както и възможностите ѝ за приложение в по-малки населени места. Това изискване е сериозно предизвикателство дори за най-организираните високотехнологични болници в САЩ и същевременно е трудно преодолима пречка за доставки в много бедни страни.
Фармацевтичните компании, разработващи ваксини, се опитват да намерят решение на проблема с транспорта и съхранението на флаконите, защото в някои случаи те изискват специализирани фризери, осигуряващи изключително ниски температури.
Транспортът е проблем, на който и самата Русия трябва да намери решение, защото нейната територия включва и много на брой изключително отдалечени населени места с различен климат. Независимо дали са превозени с камиони през Сибир или изпратени със самолет до далечните краища на Арктика, флаконите Спутник V трябва да се съхраняват при температура минус 18 градуса по Целзий или по-ниска от нея, според Института „Н.Ф. Гамалея“, разработил ваксината.
Ще ограничат ли приложението на ваксината срещу Covid-19 тежките условия за транспорт и съхранение
Руските специалисти вече тестват нова версия на ваксината, която е преминала през процес на лиофилизация. Чрез тази технология течната ваксина се е превърнала в суха бяла маса, която може да се съхранява при нормални температури в хладилник – от 2 до 8 градуса по Целзий, като преди инжектиране се разрежда.
Засега Русия не разкрива колко дози лиофилизирана ваксина планира да произведе. Но Кирил Дмитриев, ръководител на Руския фонд за директни инвестиции (RDIF) – институцията, която подкрепя и пуска на пазара ваксината, е заявил пред Ройтерс, че съвсем скоро това ще бъде основният таргет в работата на Института „Н.Ф.Гамалея“.
„Очакваме, че приблизително от февруари ще преминем основно към лиофилизирана форма. Голяма част от дозите, ако не и мнозинството, ще бъдат произведени специално под тази форма.Проведохме опити, които потвърждават, че имунният отговор към лиофилизираната форма е същият като към стандартната форма на ваксината“, коментира Дмитриев.
Science: Ваксината на Pfizer – надежди и съмнения
Междинните резултати от изпитванията на ваксината в течна форма са показали ефективност от 92%, твърдят създателите на Спутник V. Според Кирил Дмитриев процесът не е много по-скъп и основното ограничение е времето, необходимо за доставка на допълнително оборудване.
Русия планира да произведе около 2 милиона дози Спутник V тази година, като до пролетта количествата ще достигнат до 15 милиона дози на месец.
Лиофилизацията, ако се прилага широко, може да даде предимство на Русия на някои пазари за износ и това вече се случва с Бразилия например. Латиноамериканската страна е е изключила от плановете си закупуването на ваксината на Pfizer и BioNTech, тъй като тя изискват ултрастудени фризери за транспортиране, но е подписала договор с Русия за 50 милиона дози Спутник V през септември.
Русия не е единствената държава, която търси ползите от лиофилизирането и залага на тях. В Япония Daiichi Sankyo разрабтва кандидат ваксина, основана на mRNA – месинджър РНК и се надява тя да има предимството, което дава съхранението при по-високи температури.
„Лиофилизацията е най-добрата формула“, категоричен е Масайоки Ябута, ръководител на Отдела за биологични продукти на компанията.
Учените: Условията за съхранение на ваксините на Moderna и Pfizer ги правят проблемни за приложение
Техниката би била особено полезна за mРНК ваксини, като тази, разработена от Pfizer и BioNTech, поради необходимостта от съхранение при свръхниски температури, коментира Ана Блейкни, научен сътрудник в Imperial College London. Тя обаче смята, че лиофилизирането може да се използва и за други видове ваксини, включително базирани на аденовирусен вектор, каквато също се разработва в Русия.
„Мисля, че все още тази технология не е навлязла в големите фармацевтични компании. Все пак трябва да се знае, че са необходими и допълнителни тестове, за да се провери дали лиофилното сушене влияе върху ефикасността на ваксината. Трябва също така да се докаже еквивалентност между двете форми – течна и лиофилизирана, за да е сигурно, че този, който е ваксиниран с оригиналната формула на ваксината – т.е. нейната течна форма, получава същия имунен отговор като онзи, който и ваксиниран с лиофилизираната формула“, обясни Блейкни.
3 Отговори
[…] Русия намери изход на проблема за съхранение на ваксин… […]
[…] Русия намери изход на проблема за съхранение на ваксин… […]
[…] работата си върху производството основно на лиофилизирана ваксина срещу коронавирус „Спутник V“ до пролетта на 2021 […]