Лекари и аптекари искат повече пари за здраве
Недостатъчно пари за здраве. Това става ясно от становищата по Закона за бюджета на НЗОК за 2021 г., изпратени до Министерството на здравеопазването и Министерството на финансите, както и до ресорните комисии в парламента, Българския лекарски съюз (БЛС) и Асоциацията на научноизследователските фармацевтични производители в България (ARPharM), настояват средствата за медицински дейности да бъдат увеличени със 112 млн. лв., а за лекарствени продукти със 76 млн. лв.
Според БЛС пари за здраве предвидени за догодина са недостатъчни и поставят под въпрос адекватното осигуряване на грижите за пациентите и стабилността на здравната система у нас.
„На фона на очакваното повишено търсене на медико-диагностични изследвания през 2021-ва и обезпечаване на тестването на здравноосигурените българи за коронавирус, е необходимо увеличение на средствата за медико-диагностични дейности (МДД) с 20.5% или със 16 млн. и 400 хил. лв. спрямо парите за т.г.“, категорични са от Лекарския съюз.
Недостиг на средства се очертава в предвидените пари за специализираната извънболнична медицинска помощ (СИМП). Към настоящия момент след извършване на първичен преглед, НЗОК заплаща 50% от вторичните прегледи. За да се осигури гарантиран достъп до медицинска помощ, е нужно в това перо да се предвидят с 14.2% повече средства от т.г. или 22 млн. 471 хил. лв., смятат от съсловната организация.
Според БЛС, за да се гарантира устойчивост на системата, трябва да се предвидят 10% повече средства от т.г. или малко над 58 млн. 140 хил. лв. – само така ще се гарантира възможност за заплащане на дейностите в ПИМП, СИМП и БМП по вече договорените през 2020 г. увеличени цени, както и по-голям брой медико-диагностични изследвания в полза на здравноосигурените лица.
Парите за лекарства предвидени в бюджета на НЗОК за догодина също ще се окажат недостатъчни с близо 76 млн. лв., смятат от Асоциацията на научноизследователските фармацевтични производители в България (ARPharM). Предвидени са 465 млн. лв. за лекарства за домашно лечение, изписвани с протокол, но според прогнозите на Асоциацията и НЗОК, техните разходи за тези лекарства, след отстъпките заплатени на касата от фармацевтичните компании, ще достигнат 494 млн. лв. до края на тази година. Така се оформя недостиг от 29 млн. лв. за лекарства за домашно лечение през следващата година и ще доведе до лишаване на пациентите от достъп до медикаменти, тъй като компаниите ще са поставени в невъзможност да ги предоставят заради неблагоприятна финансова рамка. За да се избегнат тези рискове, от асоциацията предлагат бюджетът на НЗОК за лекарства за 2021 г. да е поне равен на нетните разходи на фонда за тези продукти през 2020 г.