Двамата турци, на които се крепи надеждата на човечеството в борбата срещу Ковид-19
Biontech и Pfizer са на прага на лиценза за одобрение на коронавирусната ваксина, която, според тях, осигурява 90% защита на имунизираните. Зад многото изследвания по ваксината стоят двама учени, етнически турци: проф. Уур Шахин и съпругата му Йозлем Тюреджи.

Проф. Шахин е роден през 1965 г. в Турция, на 4-годишна възраст, заедно с майка си, се премества в Кьолн, където баща му е работник в заводата „Форт“. За да реализира мечтата си да стане лекар, полага немалко усилия.
Като студент, за да се издържа, започва да работи в лаборатори. Както сам споделя в интервю за DW, въпреки уроците, работел по вщла нощ – до 4 часа сутринта. След като завършва медицинско училище през 1992 г., Шахин работи като лекар по вътрешни болести, хематология и онкология в университета в Кьолн в продължение на няколко години, преди да се премести в медицинския център на Университета Саарланд.
Със съпругата му д-р Йозлем Тюреджи, също етническа тюркиня, се познават още от университета. Бащата на д-р Тюреджи е лекар от Истанбул, емигрирал в Германия.
Д-р Тюреджи, освен преподавател в университета в Майнц, е известна като пионер в имунотерапията на рака и по специално на меланома.
„Не можех да си представя друга професия дори като младо момиче, защото бях впечатлен от баща си, който работеше като лекар. Практиката на баща ми беше в нашия семеен дом. Ние играехме между пациентите като дете. Нямаше ясно разграничение между работата и живота в дома ни“, споделя пред германските медии Йозлем Тюреджи.
Двамата става семейство през 2002 г. През 2001 г. създават компания за разработване на имунотерапевтични лекарства срещу рак, а през 2008 г. двойката основава BioNTech, която в момента разработва технологии и лекарства за високо персонализирани имунотерапии срещу рак.Понастоящем в BioNTech, която се оценява на 22 млрд. долара, работят над 1300 души от над 60 държави, а повече от половината от тях са жени.

Защо 37% от българите отказват да се ваксинират срещу Ковид-19
„Със скоростта на светлината“ – това е името на проекта, който компанията BioNTech в Германия стартира в началото на януари за разработване на ваксина срещу коронавируса. Процесът, който се разви със скоростта на светлината, най-накрая започна да дава плодове – германският BioNTech обяви, че кандидатът за коронавирусна ваксина, разработен с Pfizer, е предотвратил предаването на болестта с 90 % в клиничните изпитвания от третата фаза.
Процесът на разработване на ваксината може да продължи от осем до десет години при нормални условия. Въпреки това отне по-малко от година на изследователите в Майнц, Германия, да разработят ваксината и да кандидатстват за лиценз в САЩ по време на епидемията, която се конкурира с времето. Сега компаниите ще кандидатстват за ускорен лиценз в САЩ.
Още през януари 2020 г., с бързото разпространение на новия коронавирус в Китай, проф. Шахин изказва предположенито, че инфекцията ще прерасне в епидемия, както и става, и че ще се наложат мерки за социалма изолация, каквито са наложени в Германия през април. До април ръководената от него компания е създала 20 разновидности на ваксина срещу коронавируса.
Решителност и смелост, са черти на характера, които проф. Шахин и д-р Тюречи несъмнено демонстрираха по време на епидемията. За да могат да осигурят търговско разпространение, ако ваксината бъде одобрена, те разшириха производствения си капацитет и направиха големи инвестиции. Производствените мощности на фирмените обекти в Идар-Оберщайн и Майнц са постоянно активни. В интервю за германския канал ZDF Шахин каза, че компанията е предприела важни стъпки от самото начало, за да навакса времето.
И ето че усилията, полагани през годините, започнаха да дават резултат. и по двата начина. Проф. Шахин държи 18% от акциите на BioNTech и с успеха на компанията изведнъж се оказва сред 100-те най-богати германци.

6 Отговори
[…] […]
[…] […]
[…] […]
[…] […]
[…] […]
[…] […]