Mасови ваксинации в Москва и Московска област срещу Ковид-19
До две седмици в Москва и Московска област може да започне масова ваксинация срещу коронавирус с ваксината „Спутник V“, съобщи директорът на Националния научно-изследователски център по епидемиология и микробиология „Н. Ф. Гамалея“ Александър Гинцбург, цитиран от ТАСС.

Очаква се до края на ноември половин милион дози от ваксината да бъдат на разположение, а през декември количествата да станат три пъти повече, каза директорът на Центъра „Гамалея“. Както по-рано съобщи пресслужбата на Министерството на здравеопазването на Руската федерация, първите количества от коронавирусната ваксина „Спутник V“, които се разпределят по регионите, засега са предназначени само за рискови групи, по-специално за лекари и учители.
Междувременно стана ясно, че близо 20 страни са заявили интерес към руската ваксина и намерение да закупят количества от нея.
Преди дни унгарският външен министър Петер Сийярто обяви, че страната му ще започне да внася малък обем руска ваксина срещу коронавирус през декември 2020 г. за изследвания и последващо лицензиране, информира ТАСС. Министърът отбеляза, че масовите доставки могат да започнат от втората или третата седмица на януари. Според него унгарската страна ще увеличи количествата руска ваксина от януари 2021 г. Една от фармакомпаниите в Унгария също възнамерява да започне производството на руска ваксина, стана ясно от думите му.
Това намерение на Будапеща основателно предизвика коментари от страна на ЕС.
Официалният представител на Европейската комисия Стефан де Киерсмакер по време на брифинг, в отговор на журналистически въпрос за намерението на Унгария да закупи руска ваксина срещу коронавирус, заяви: „Съгласно регламентите на ЕС съществуват изключения, които позволяват на държавите-членки при извънредни ситуации временно да използват лекарства, които не са сертифицирани на европейския пазар, при пълната законова отговорност на тези страни“, каза той. В същото време Киерсмакер подчерта, че при нормални условия ваксина, която не е преминала пълен цикъл на сертифициране, не може да бъде допусната на европейския пазар.
„Многократно подчертавахме, че Европейският съюз отдава голямо значение на ефикасността и безопасността на лекарствата. Никое лекарство не може да навлезе на европейския пазар без сертифициране от Европейската агенция по лекарствата въз основа на внимателен преглед и оценка. Всяко лекарство трябва да бъде оценено за безопасност, качество и ефективност“, каза той.
1 Отговор
[…] […]