Обнадеждаващо: Клетъчният имунитет при SARS-Cov-2 трае не по-малко от шест месеца
В продължение на няколко месеца група британски имунолози наблюдаваха концентрацията на специфични за SARS-CoV-2 Т-клетки в кръвния серум на възрастни пациенти, заразили се с вируса преди шест месеца, и съобщиха обнадеждаващи данни. Т-лимфоцитите, които осигуряват дългосрочна защита, „живеят“ по-дълго от антителата и нивото им директно зависи от тежестта на заболяването.

Специалисти са изследвали кръвни проби от 77 жени и 23 мъже на възраст 22-65 години, които са се заразили с коронавирус през март-април, 44 души са претърпели инфекцията безсимптомно. След шестмесечно наблюдение изследователите идентифицират Т-лимфоцити (Т-клетките (или Т-лимфоцитите) съхраняват информация за преди действащи антигени и допринасят за формирането на имунитет към инфекциозни заболявания.) при всеки пациент и нивото им е с 50% по-високо при тези, които са имали леко заболяване, тоест със симптоми.
Според авторите това може да означава, че защитният ефект директно зависи от тежестта на инфекцията. Като такива, хората, които имат асимптоматична коронавирусна инфекция, могат да бъдат по-податливи на реинфекция. Алтернативно, вроденият им имунитет може да осигури достатъчна защита срещу вируса.
Авторите на изследването отбелязват, че клетъчният имунитет може да осигури защита срещу коронавирус дори когато нивата на антителата са ниски. Колко дълго ще продължи и дали може да предотврати повторно заразяване, все още не е известно. Това ще изисква по-обширни и продължителни наблюдения.
Проучването все още не е рецензирано и все още е публикувано като предпечатка, но получи много ентусиазъм от научната общност. Според професора от университета в Кардиф Пол Морган, работата предоставя „добре дошла доза оптимизъм“ относно продължителността на имунитета срещу коронавирус.
Преди това учените установиха, че не повече от 6% от населението на Обединеното кралство има антитела срещу коронавирус и нивото им непрекъснато намалява всеки месец. Подобни данни идват от други страни, повдигайки много въпроси относно продължителността и стабилността на имунния отговор на коронавирус.

Шведските учени: Имунитетът към COVID-19 може да се развие и при липса на антитела
Първите данни за формирането на клетъчния имунитет са получени от специалисти от Karolinska Institutet в Швеция. Изследователите проведоха имунологичен анализ на проби от 200 пациенти. Антитела не са открити при 30% от изследваните, но са открити Т клетки и нивото им е двойно по-високо от това при хора с антитела.
Учените стигнаха до заключението, че нивото на стадния имунитет може да бъде много по-високо, тъй като в целия свят учените в своите оценки разчитат единствено на броя на пациентите с антитела. Това не е изненадващо, тъй като анализът на Т-клетките е по-сложен и се извършва ръчно в специализирани лаборатории, така че е невъзможно да се провеждат масови тестове.

Реинфекция на преболедували от Covid-19 постави под съмнение имунитета след болестта
1 Отговор
[…] Обнадеждаващо: Клетъчният имунитет при SARS-Cov-2 трае не п… […]