Рисковете за здравето, които крие лятното часово време
В по-голямата част от света, в неделя, 1 ноември, часовниците се врънаха с един час назад, което означава лятно часово време. Много от нас оценяват допълнителния час сън. Но за милиони този спечелен 1 час едва ли ще компенсира липсата на сън през останалата част от годината. Това твърди Майкъл С. Джаффи (Michael S. Jaffee), зам.-завеждая на Кадетдра по неврология в Университета във Флорида.

„Около 40% от възрастните – 50 до 70 милиона американци – получават по-малко от препоръчителния минимум от седем часа на ден“, твърди Джаффи.
Някои изследователи са загрижени за това как „превключването“ два пъти годишно влияе върху физиологията на нашето тяло. Американската академия по медицина на съня, най-голямата организация в света за изследване на съня, сега иска да замени лятното часово време с постоянно целогодишно. По този начин нашият вътрешен циркаден часовник няма да се отклонява в продължение на половин година. И това би елиминирало риска от загуба на сън, когато лятното часово време.
Като невролог в Университета на Флорида, Джаффи проучва как липсата на сън може да увреди мозъка. „През 40-те години повечето възрастни американци спяха средно 7,9 часа на нощ. Днес това са само 6,9 часа. С други думи: през 1942 г. 84% от нас получават препоръчаните седем до девет часа; през 2013 г. – 59%. През януари 2018 г. проучване на Fitbit установи, че мъжете спят дори по-малко на нощ от жените, около 6,5 часа„, казва той.
Проблемите, свързани с липсата на сън, надхвърлят обикновената умора. В сравнение с тези, които спят достатъчно, възрастните, които спят малко – тези, които спят по-малко от седем часа на ден – са по-склонни да съобщават за 10 хронични заболявания, включително сърдечни заболявания, диабет, затлъстяване, астма и депресия.
Децата, които изискват повече сън от възрастните, са изправени пред още по-големи предизвикателства. За оптимално здраве децата от 6 до 12 години трябва да спят 9 до 12 часа на ден; тийнейджъри от 13 до 18, от 8 до 10 часа. Но проучване на родителите от фондацията за сън показва, че децата получават поне час по-малко от този път. И изследователите са установили, че лишаването от сън дори за един час може да навреди на развиващия се мозък на детето, като повлияе на кодирането на паметта и вниманието в училище.

Според Джаффи сънят засяга всяка една от нашите биологични системи. Лошото качество на съня може да има сериозни последици. „Кръвното налягане може да се повиши. Рискът от коронарна болест на сърцето може да бъде увеличен. Нашата ендокринна система освобождава повече кортизол, хормона на стреса. Ние сме по-развълнувани от синдрома „бий се или бягай“. Нивата на хормона на растежа намаляват и мускулната маса се поддържа. Увеличава се вероятността от повишен апетит и наддаване на тегло. Тялото има по-малък глюкозен толеранс и по-голяма инсулинова резистентност; в дългосрочен план това означава повишен риск от диабет тип 2″, изрежда научните си аргументи Джафет.
Лишаването от сън е свързано с повишено възпаление и намалени антитела за борба с инфекциите. Той може също да причини намалена толерантност към болка, време за реакция и памет. Професионалните изследвания показват, че лишаването от сън може да доведе до по-ниска производителност, включително повече пропуснати дни и повече автомобилни катастрофи.
Последните изследвания показват, че процесът на детоксикация на организма разчита на съня, за да се отърве от вредните протеини от мозъка, особено ненормални амилоидни варианти. Това са същите протеини, които са повишени при пациентите с Алцхаймер. Проучванията показват, че възрастните хора, които спят по-малко, имат повече от тези протеини, съхранявани в мозъка.
От друга страна, достатъчното сън помага на тялото по много начини, предпазвайки от някои от тези вредни ефекти и укрепвайки имунната система.
Повечето от рисковете, свързани с лятното часово време, се появяват през пролетта, когато преместваме часовниците си напред и губим един час сън. Налице е подкрепа за идеята за национално постоянно целогодишно време, но има разногласия относно това дали фиксираното време трябва да бъде стандартно или лятно.
Източник: The conversation
Държавите, които предпочитат постоянното лятно часово време, обикновено разчитат на туризма. Природозащитниците, които се застъпват за по-ниска консумация на енергия чрез сутрешно отопление и вечерна климатизация, често поддържат стандартното време постоянно. Религиозните групи с молитвено време, свързано със залеза и изгрева, също предпочитат постоянното стандартно време. Същото правят и много възпитатели, които не искат да водят децата си на училище сутрин, когато все още е тъмно.