Пандемичен план няма – действа се ден за ден
„Пандемичен план няма. В настоящата обстановка се действа ден за ден“. Това сподели в „Лице в лице“ адв. Мария Петрова, адвокат по медицинско право.

„Не знам дали това е най-разумното, защото добре щеше да е в изминалите месеци да се очертаят някакви поне по-големи стъпки и предпоставки за последващите действия, така че да може да следваме нещо, което и международното хуманитарно право изисква и да е в полза на обществото и общественото здраве“.
„Не можем да смятаме, че в условията на пандемия панацея ще е доброто сърце на хората. Доброволците не трябва да влизат в отделенията и да имат досег с пациентите – рисково е за живота и здравето както на пациентите, така и на доброволците“, категорична е д-р Мария Петрова.

МЗ не е подготвено с алгоритъм, когато болниците се напълнят с хора
„Делата не са най-доброто решение на нито един проблем, но за съжаление, поняга те са единственото правно издържано и възможно такова„, каза адв. Петрова и добави, че добрите законови разпоредби са гаранция за добро правосъдие и спазване на правилата на хората и пациентите в часност. Адв. Петрова даде пример с някои слабости в заповедите на бившия здравем министър, в прилагането на двоен стандарт на противоепидемичните мерки за някои хора, както и факта, че не се гарантират безопасни условия на труд на работниците, в това чило и на лекарите.
„Работодател, който не осигури необходимите условия за безопасност подлежи на наказание и това е престъпно, но ние наблюдавахме близо месец и половина-два, лекари и в провинцията, и в столицата, които нямаха своите лични предпазни средства. И сега цифрите на новозаразените лекари говорят красноречиво за това„, каза специалистът по медицинско право.

Извънредното положение и неговата незаконосъобразност (видео)
Делата, в които една или другата страна, търсят правата си са много, но те не са начинът за решаване на проблемите. „Начинът е създаването на една дългосрочна стратегия, нормативни промени и ефективен контрол“.
Що се отнася до натовареността на здравната система и призивите за помощ от страна на доброволци – студенти, адв. Петрова бе категорична, че доброволческият труд може да се използва само в случаи, които не касае диагностика и лечение.
„На нас не ни трябват доброволци, които да лекуват и изобщо да имат досег с пациентите. Ако някой ще дезинфекцира входната врата на болницата – добре. Ако някой ще вдига телефона, ще дава информация или ще координира нещо – добре, но дори студенти по медицина, дори стажант-лекари, от юридическа гледна точка, по закон, нямат право да извършват някакви диагностични или лечебни мероприятия. И това че един кадрови дефицит е бил неглижиран, е бил попълван с хора, които нямат необходимата квалификация, не може сега, в разгара на епидемията, да смятаме, че панацеята е доброто сърце на тези хора“, коментира адв. д-р Мария Петрова.

Covid-19 е предизвикателство за българския лекар и от юридическа гледна точка
„Доброволците не трябва да влизат в отделенията и не трябва да имат досег с пациентите“, защото това застрашава както здравето на болните, така и тяхното собствено, създава проблеми и за болничното заведение. Като пример адв. Петрова посочи задължителните застраховки на персонала на болниците и попита дали доброволците ще бъдат застраховани? Кой ще носи отговорност, ако някой от доброволците, навреди на пациент? „И тук студентите по медицина резонно попитаха как ще се обезпечи този процес.“

Мерки – да, но юридически издържани
На въпроса на журналиста защо при близо 400 болници в страната, има недостиг на легла и трудности за лечение на пациентите, адв. Петрова обясни, че това е така, поради направена преди 5-6 години промяна в нормативните уредби за регистрация на лечебно заведение и поради липсата на медицински страндарти. Легла има, дори повече отколкото трябват, но лекари липсват. На някои места в провинцията те се водят на граждански договор, без реално да работят в дадената болница.

Въпреки слабостите в организацията на здравеопазването ни, адв. Петрова призова към дисциплина, за да излезен по-бързо и с по-малко жертви от създалата се пандемична обстановка.
4 Отговори
[…] Пандемичен план няма – действа се ден за ден […]
[…] Пандемичен план няма – действа се ден за ден […]
[…] Пандемичен план няма – действа се ден за ден […]
[…] Пандемичен план няма – действа се ден за ден […]