Мерки – да, но юридически издържани
„Заразата е факт. Трябва да се предприемат някакви мерки, но държавата трябва да се съобрази с основните принципи, когато налага такива мерки. И трябва да го прави последователно.“ Това мнение изрази Мария Петрова, адвокат по медицинско право, в „Денят започва“ по БНТ.

Ако ограничават граждански права, да ги ограничават по правно-адекватен начин, за да не изпада обществото в полемики „за“ или „против“ маските.
„Това би бил един първичен дебат като полезни ли са лекарствата, или вредни ли са ваксините. Този дисонанс в българското общество дойде от мерките, които бяха налагани и променяни, без да има житейска, правна или медицинска логика“, обясни адв. Петрова.
„Ако има една наложена мярка, добре би било всички да я спазват. Аз не толерирам това, че има правни слабости, юридически слабости в начина, по-който са обективирани мерките, но това не означава, че трябва да изпаднем в състояние на анархия. В условия на извънредна епидемична обстановка могат да се налагат мерки. Друг е въпросът с какви актове и как това ще стане според законите на страната. Могат да ни глобяват РЗИ, които са с крайно ограничен капацитет“, което ограничава, чисто физически, осъществяването на една такава проверка.
Адв. Петрова сподели още, че не одобрява всички апели за тагване на хора без маски, за да им се търси отговорност и т.н. „Не бива да бунтарстваме, но също така не може да дойде всеки да ограничи всички, както и не може всеки да ни глобява.“
Що се отнася до времетраенето на извънредната епидемична обстановка, „тя ще бъде удължавана дотогава, докогато главният здравен инспектор внася своя мотивиран доклад, поне така е по закон, нищо че до този момент ние не сме видели такъв в писмен вид, но да приемем че го има, докато смятат че има заплаха и общественото здраве трябва да бъде опазвано чрез подобни мерки, с юридически издържани и съобразени със закона и останалите нормативни и подзаконови условия“, разясни адв. Петрова.
Според адв. Петрова в началото на епидемията у нас се залагаше повече на политика и по-малко на науката и на експертното мнение и това стана ясно от реакцията на обществото, което житейски и логично, отхвърли изначално толкова крутите мерки – било с КПП-тата, било с декларациите. Не смятам, че беше постигнат този целен и желан ефект да се ограничи заразата. Много от решенията в началото бяха насочени с това дали да се спаси нечий бизнес или не.
„Не приемам, дори в тези условия, пациент да му бъде отказано лечение, да не бъде приеман в болница.“ От морална гледна точка лекарите може и да са задължени, но не и от юридическа гледна точка.
„Никой лекар, полагайки Хипократова клетва, не е приел да лекува, застрашавайки собственото си здраве.“
На лекарите трябва да се осигури безопасна и сигурна работна среда. Пациентите също да са отговорни, а личните лекари да са по местата си и да поддържат телефонна връзка с тях, завърши коментара си адв. д-р Мария Петрова, специалист по медицинско право.
3 Отговори
[…] Мерки – да, но юридически издържани […]
[…] Мерки – да, но юридически издържани […]
[…] Мерки – да, но юридически издържани […]