Почина 28-годишен лекар, доброволец в изпитанията на AstraZeneka
Снощи стана известна новината за смъртта на един от доброволците в III фаза на клиничните изпитвания на ваксината срещу коронавирус, създадена от Университета в Оксфорд и AstraZeneca.
Според съобщения в бразилските медии, 28-годишният лекар, който се е включил доброволно в клинични изпитвания на ваксината, е починал от усложнения от COVID-19. Твърди се, че е работил със заразени пациенти и се е заразил от тях.
Бразилските здравни власти потвърдиха смъртта на лекаря, но не предоставиха подробности, позовавайки се на поверителност на данните. Университетът в Оксфорд заяви, че изпитванията за ваксина няма да бъдат преустановени, тъй като независимото разследване не установи проблеми с безопасността, съобщи Би Би Си.
„AstraZeneca“ преустанови изпитанията по ваксината срещу SARS CoV-2
„Всички важни медицински събития се оценяват внимателно от изследователи, независим комитет за наблюдение на безопасността и регулаторни органи. Получените данни не пораждат никакви опасения относно продължаването на тестовете“, се казва в доклада.
Източник на Би Би Си каза, че починалият доброволец не е получил ваксината. По време на клинични изпитвания фаза III половината от участниците получават ваксината, а другата половина получават плацебо. Тъй като проучванията използват метод на двойно сляпо рандомизиране, нито доброволците, нито медицинската професия знаят точно кой получава коронавирусната ваксина. В опитите за ваксина в Оксфорд на контролна група се дава лицензирана ваксина срещу менингит.
Денис Логунов: Създадохме ваксината за 14 дни на базата на разработките за ваксина срещу MERS
Нека да подчертаем, че ваксината, разработена от учени от Оксфордския университет заедно с британско-шведската фармацевтична компания AstraZeneca, има същия механизъм на действие като руската векторна ваксина Sputnik V“ – аденовирусът на шимпанзе (ChAdOx1), който е безопасен за хората, е генетично модифициран, за да кодира протеина на коронавирус.
Припомняме, че в III фаза на мащабни клинични изпитвания на лекарството участват около 30 000 доброволци от САЩ, Великобритания, Бразилия и Южна Африка. През септември опитите бяха прекратени, след като на един от доброволците беше поставена диагноза напречен миелит, възпалителен синдром, който засяга гръбначния мозък, след получаване на ваксината. На 12 септември проучванията бяха възобновени.
Извинявам се, но как може ваксината за менингит да се нарече плацебо?! Това са две различни неща… Според wikipedia „A placebo is a substance or treatment which is designed to have no therapeutic value.“ Аз ли не разбирам нещо?!