Проф. Салчев: 5 млрд. лв. бюджет на НЗОК за 2021 г.
Приблизително 5 млрд. лв. ще е бюджетът на НЗОК за 2021 г. Това казва в интервю за Mediapool управителят на НЗОК проф. Петко Салчев.

От споделенеото от проф. Салчев става ясно, че в някои направления на бюджета се очаква леко увеличение с определени политики, като това включва възможността специалистите по здравни грижи да имат възможност да сключват договори с Касата по определен пакет с услуги. „Чакаме да видим пакета, да го остойностим и в крайна сметка да изпълним тази политика“, казва той.
Що се отнася до бюджета за лекарства пък увеличение не се очаква, става ясно от думите му. „Аз съм предупредил фармацевтичните компании да си правят т.нар. портфолиа и разчети за догодина при същата рамка на бюджета като тазгодишния. И за това съм ги предупредил още в края на април“, коментира проф. Салчев.
Анализирайки работата на здравната система у нас и влиянието на коронавирусната епидемия върху нея, професорът казва: „Имаме възстановяване на дейността независимо за кой вид заболяване става въпрос. 6000 случая на Covid-19 в болниците могат ли променят драстично картината при 2.5 млн. хоспитализации? Нищо особено не се е променило“.
Политиката на плащане на 85% от заложените болнични бюджети там, където очакваните обеми не са достигнати, ще продължи, докогато продължава епидемичната обстановка.
Проф. Петко Салчев се спира и на остойностяването на клиничните пътеки, като взима повод от двойното увеличение на цената на КП 104 и възникналото впоследствие недоволство, че е увеличена точно тази пътека, а не например лечението на тежките случаи с пневмония. „Конкретното по-голямо увеличение на тази клинична пътека беше по желание на договорния ни партньор – Българския лекарски съюз. Ние сме се съобразили с тях. Имаше и обществени очаквания за повишаването ѝ и ние като отговорна институция ги удовлетворихме. Реално остойностяване на цената на клиничните пътеки може да се направи, когато се прецени себестойността на клиничната пътека в лечебните заведения. За съжаление такива данни НЗОК няма право да получава. Единствената институция, която може да ги получава, ако ѝ се подават, и да се анализира себестойността на лечението, е Националният център по обществено здраве и анализи“, коментира той и уточнява, че към момента много малко лечебни заведения подават данни, въпреки че има такова изискване, което не е отпаднало. „Това е причината да не можем да се ориентираме по реалната себестойност на лечението на пациентите“, посочва още проф. Салчев и добавя, че цената на клиничната пътека се договаря, а не се остойностява. Ако искаме реално да видим каква е себестойността й и колко струва лечението на пациентите, е друг механизъм.