Учените: Само колективният имунитет може да спре Covid-19
Учени от Принстънския университет в САЩ разработиха няколко сценария за развитие на пандемията на коронавируса в следващите 5 години. Те считат, че тя може да бъде спряна само след разработване на колективен имунитет (по естествен начин, или чрез ваксина). Резултатите от изследването им са публикувани в сп.“Сайънс“.

Бъдещата траектория на пандемията Covid-19 зависи от динамиката на адаптивния имунитет срещу SARS-CoV2; все пак основните характеристики на имунния отговор, причинен от естествена инфекция или ваксинация, все още не са определени, пишат авторите и поясняват, че са използвали опростени епидемиологични модели за изследване на оценките на големината и времето на бъдещите случаи на Covid-19, като отчитаме различната защитна ефикасност и продължителността на адаптивния имунен отговор към SARS-CoV-2 и неговите взаимодействия с ваксини и нефармацевтични интервенции.
Учените са установили, че вариациите в имунния отговор на първични инфекции с SARS-CoV-2 и потенциална ваксина могат да доведат до драстично различни имунни пейзажи и тежестта на критично тежки случаи, вариращи от постоянни епидемии до почти ликвидиране. „Резултатите показват вероятните предизвикателства в бъдещата динамика на Covid-19“, се казва в резюмето към статията.
Изследователите от Принстънския университет са разгледали сценариите, в зависимост от ефективността и продължителността на имунния отговор на новия SARS-CoV-2 бетакоронавирус (β-CoV), от който вече има потвърдени над 27 млн. заразявания по света. А също така са анализирали и различните възможни реакции на вируса на ваксини и нефармацевтични мерки, като затваряне на предпирятия и учебни заведения, ограничение на придвижването и пълна изолация.
Авторите са се опитали да вземат предвид всичко, което е известно към момента за природата на инфекцията, възможните степени на заразяване, особеностите на първичните и вторични заразявания, а също нивата на придобити имунни отговор след естествена инфекция и след ваксиниране.
Резултатите сочат, че ключов фактор във формирането на бъдещата траектория на глобалната пандемия на коронавируса е силата и устойчивостта на естествения и особено на индуцирания с ваксина колективен имунитет. И вадят извод, че ако се намери ваксина, формираща силен и дългосрочен имунен отговор, това също може съществено да се ограничи бъдещото разпространение на инфекцията.

200 седмици са необходими на карантината да спре вируса
„Голяма част от обсъжданията, свързани с развитието на Covid-19 до момента бе съсредоточена върху последствията от сезонните и нефармацевтични мерки, като носенето на маски и физическо дистанциране“ – пише един от авторите на статията – Чади Саад-Рой, от института по интерактивна геномика „Луис-Сиглър“ към Принстънския университет. – „В краткосрочна перспектива и по време на активна фаза на пандемията тези мерки са ключови и определящи тежестта на заболяваемостта. Все пак, гледайки към бъдещето, най-важен фактор си остава имунитетът.“
Фактори като възраст и наличие на усложняващи хронични заболявания, в перспектива няма да играят решаваща роля, също както и честотата на случаите на свръхразпространение. „В крайна сметка, засега не знаем каква ще бъде силата или продължителността на естествения имунитет към SARS-CoV-2 или на потенциалната ваксина – отбелязва друг от авторите – Карълайн Уогнър, доцент от катедрата по екология и еволюционна биология в Принстън. – Най-важните въпроси, на които трябва да се намерят отговори са възможно ли е повторно заразяване и способен ли е имунният отговор на човек да прекрати предаването на инфекция на други. Всичко това ще повлияе на динамиката на бъдещите взривове на зараза“.
Ако имунитетът като цяло се окаже слаб или предпазва само временно от повторно заразяване, в средностатистическа перспектива може да се очакват големи и частични взривове. Характерът на имунния отговор също така влияе и на клиничния изход и на количеството на тежките случаи.
Резултатите показват, че във всички сценарии ваксина, предизвикваща силен имунен отговор е способна съществено да намали количеството случаи на Covid-19 в бъдеще. Авторите отбелязват, че даже ваксина, която осигурява само частична защита, при шероко прилагане може видимо да намали разпространението на заболяването.

Стратегията на Лондон: 70% от населението трябва да преболедува, за да бъде спряна болестта Covid-19
2 Отговори
[…] Учените: Само колективният имунитет може да спре Covid-19 […]
[…] Учените: Само колективният имунитет може да спре Covid-19 […]