Наукообразното говорене не е наука
„Свободното използване на подобни понятия е пример за т. нар. наукообразно говорене – звучи научно, но не е.“ Такъв коментар направи в социалните мрежи доц. д-р Атанас Мангъров, началник на Детското отделение в Инфекциозна болница, по повод изказванията на свои колеги в публичното пространство.
Вирусен товар е количеството вируси в единица обем кръв (вирусни частици/мл) т. е. това е концентрация. Инфектираща доза е количеството вируси, което е необходимо за да се преодолеят защитите на организма и да се предизвика заразяване, т. е. това е абсолютна стойност (прагово ниво). Едното не е функция на другото. Колкото по-малка е инфектиращата доза, токова по-вирулентен е съответния патоген, т. е. по-лесно причинява заразяване.
При Covid 19 не се мери вирусен товар, тъй като се изследва секрет от носоглътката. Свободното използване на подобни понятия е пример за т. нар. наукообразно говорене – звучи научно, но не е. Освен това инфектиращата доза няма отношение към хода на заболяването след заразяване – симптомно или безсимптомно протичане.
Доц. Мангъров: Не трябва да съсипеш всичко, защото те е страх да носиш отговорност
Той се определя от взаимодействието между микро- и макро- организма в условията на околната среда. Ако не беше така, нямаше да има нужда от ваксини, просто щяхме да намираме минималното количество от даден инфекциозен причинител, което не предизвиква заболяване, а само имунен отговор и да го вкарваме.
За съжаление така не става.