Nature: Колко починаха и колко още ще починат от Covid-19
За деветте месеца на пандемията от коронавирус официалният брой на загиналите в световен мащаб надхвърли един милион. Но изследователите предупреждават, че тази цифра вероятно значително подценява реалния брой хора, починали от Covid-19. Според математически модел на учени от университета „Джон Хопкинс“ в Балтимор, Мериленд, броят на починалите може да надхвърли 3 милиона до януари. Това показва статия, публикувана в сп. Nature.

Цифрата един милион е достигната на 28 септември, според системата за проследяване на епидемията на университета.
Съществува вероятносттази цифра да епревишена „някъде назад във времето“, казва Андреа Гомес Айора, епидемиолог от Чилийския университет в Сантяго. „Много смъртни случаи, свързани с коронавируса, не се отчитат, особено в страни, където тестовете не са широко разпространени„, каза тя. Броят на загиналите ще продължи да нараства, тъй като капацитетът за диагностика се увеличава в световен мащаб.
Това обаче е важен момент, коментира Наоми Роджърс, медицински историк от университета Йейл в Ню Хейвън, Кънектикът. „Това е още по-поразителен пример за унищожаването на тази конкретна пандемия, която, докато преживяваме, беше много лесна за нормализиране.“

„Можехме да избегнем много от тези смъртни случаи“, казва Али Мокдад, епидемиолог от Института за здравни показатели и оценка (IHME) към Вашингтонския университет в Сиатъл. Например в Съединените щати, които имат най-висок брой на жертвите в страната – над 200 000, вероятно националната забрана за носене на маски в обществото би помогнала за намаляване на предаването на коронавирус, казва той.
„Колко повече смъртни случая ще видим през следващите месеци ще зависи от това как правителствата реагират на пандемията“, добавя Мокдад.
Използвайки официални данни за Covid-19 от различни страни, IHME прогнозира глобалното въздействие на пандемията в няколко сценария. Ако текущите тенденции продължат, изследователите изчисляват, че общият брой на смъртните случаи ще достигне 2,5 милиона до януари следващата година, цифра, която може да спадне до 1,8 милиона, ако всяка страна приеме универсални маски. Техните модели предполагат, че ако поне 95% от населението започне да носи маска в рамките на 7 дни, очакваните средни дневни смъртни случаи от януари могат да спаднат от настоящата прогноза от близо 33 300 до около 17 450.
„Ситуацията може да се влоши, ако правителствата отменят предпазните мерки като социално дистанциране и ограничения на събирането, броят на загиналите може да нарасне още повече, достигайки 3,3 милиона до януари 2021 г., като около 72 700 души умират всеки ден. Вървим към труден момент.“ – казва Мокдади.
Пандемията причинява смъртни случаи, които не са включени в официалния сбор на Covid-19, добавя той, тъй като страничните ефекти започват да се проявяват. Те включват намаляване на ваксинациите в детска възраст, тъй като хората избягват клиники, увеличаване на употребата на алкохол и незаконни наркотици и увеличаване на смъртните случаи от други заболявания, тъй като претоварените здравни системи се опитват да ги ограничат.
Други изследователи се надяват, че броят на жертвите над милиона може да бъде повратна точка в пандемията. „Мисля, че цифрата един милион, която е толкова голяма цифра[, че] носи нещо, което може да се окаже моментът на пробуждане“, казва Роджърс.
С постоянния поток от данни за пандемията съществува риск да забравим „какво е числото: болката на много семейства, когато виждат как любимият им губи дъх“, казва Камила Монтесинос Гевара, глобален здравен специалист от университета UTE в Кито, Еквадор. „Не става въпрос само за гледане на цифрите„, категорична е тя.