Промениха определението за болка
За първи път от 40 година насам Международната асоциация за изследване на болката (ISAP) промени дефиницията на болката, с цел да отрази новите знания за влиянието на различни фактори върху нея. Сп. Pain публикува новото, разширено определение, както и придружаващите го обяснения.

Новото определение на ISAP за болка: „Неприятно сетивно или емоционално преживяване, свързано с действително или потенциално увреждане на тъканите, или напомнящо това увреждане.“
Тази нова дефиниция е подобна на старата: „Болката е неприятно сетивно и емоционално преживяване, придружено от действително или възможно увреждане на тъканите, или състояние, чието словесно описание съответства на такова увреждане“, но включва още шест обяснения, тоест е много по-широко.
Обяснения: – Болката винаги е личен опит, който се влияе в различна степен от биологични, психологически и социални фактори.
– Болката и ноцицепцията са различни явления, болката не може да бъде резултат от активност само в невроните. (Ноцицепцията е дейност в сензорните неврони, която е свързана със усещането за болка, бел. Ред.).
– Хората разбират понятието болка във връзка с житейския опит.
– Ако човек съобщи, че изпитва болка, към това трябва да се отнасяме с уважение.
– Въпреки че болката обикновено играе адаптивна роля, тя може да има странични ефекти върху функцията на (тялото) и психологическото благосъстояние.
– Вербалното описание е само един от няколкото варианта за отразяване на болката и невъзможността да се говори за това не отменя възможността човек или животно да изпитва болка.
„Болката не е просто сензорен симптом. Това е сложно условие, което е важно да се разбере за правилното провеждане на научните изследвания“ – казва съавторът на новата дефиниция Сриниваса Раджа, професор в Медицинското училище „Джон Хопкинс“.
Учените отбелязват, че новата дефиниция на болката отразява знанията за видовете болка, които не са били описани преди 40 години. Те включват ноципластична болка, при която източникът на стимулация на болковите рецептори не е разбран (това се случва при фибромиалгия) и невропатична болка.
Авторите смятат, че промяната на дефиницията помага на клиницистите да лекуват адекватно болката при деца, възрастни хора и инвалиди. Освен това може да подобри достъпността на здравни грижи за някои.
„Болката не може да бъде намалена до скала от 0 до 10. Вместо това тя изисква оценка на човека като цяло, като се вземат предвид неговите когнитивни, психологически и социални фактори, които са много важни за лечението на болката“, категоричен е Раджа.
Много посредствен превод на определението за болка. Не се е постарал авторът.