Проф. Димитров за терапия с антитела в борба с коронавируса
Екип от учени в САЩ с ръководител Димитър Димитров е в напреднал стадий на разработка на терапия с антитела за борба с коронавируса. За рекордно кратко време – само 6 дни, те успяват да изолират антитяло, което може да блокира Covid-19.

За да разберем повече подробности за потенциала на новата терапия, кога тя може да бъде одобрена, как ще се прилага, колко ще струва, ще бъде ли ефективна и при мутации на вируса, какви са предимствата ѝ спрямо евентуална ваксина, въпрос на гени ли е, че заразата протича значително по-сериозно при едни, а при други – безсимптомно, потърсихме Димитър Димитров.
Димитър Димитров е завършил Софийския университет с дисертация по химия, след което защитава докторска дисертация по биология в БАН, където е бил старши научен сътрудник. От 1990 работи като старши изследовател в Националните институти по здравеопазване в САЩ. През 2017 основава Център по терапевтични антитела в Университета в Питсбърг, където понастоящем работи като негов директор и професор по медицина. Съвместно с профеор Джон Мелорс, Димитров също основава компания за разработване на антитела срещу вируси и рак. Публикувал е повече от 400 научни статии, цитирани повече от 26 000 пъти, като пригежава повече от 100 патента. Антитела, разработени от неговата група, се използват срещу някои форми на левкемии, както и за профилактика срещу Хендра и Нипа вируси.
Ето какво споделя проф. Димитров в интервю за Economy.bg
– Г-н Димитров, какъв е потенциалът на терапиите с антитела за борба с коронавируса?
– Много голям. Те могат да бъдат ефективни както за предпазване от вируса, така и за третиране на вече заболели хора.
– Как тези антитела се създават в лабораторни условия?
– Гените на много голям брой, например 100 милиарда, антитела се изолират от хора и се свързват с бактериофаги, вируси по бактерии, които показват антитялото на повърхността на вируса. След това с едно пресяване на тези, които се свързват с вируса, се изолират най-здраво свързващите се. Те се изследват как неутрализират вируса и ако са добри и не предизвикват нежелани ефекти в животни, се одобряват за клинични изследвания с хора.
– Как те могат да блокират вируса? Как протича процесът? Как се вкарват в тялото?
– Антителата могат да действат по различни механизми, един от най- ефективните е да блокират свързването на вируса с неговия рецептор. Антителата се вкарват чрез инжекция.
– Има ли някаква опасност да предизвикат имунен отговор?
– Ако са от човек, вероятността е малка, и в повечето случаи няма реакция.
– Колко антитела трябва да бъдат инжектирани на човек, за да се изгради имунитет към коронавируса?
– Антителата създават пасивен имунитет, така че той е временен – няколко месеца. За този период е необходима една инжекция, съдържаща около 1 грам антитяло.
– Колко продължителен имунитет могат да създадат антителата?
– 1-3-4 месеца в зависимост от антитялото.
– При мутация на Covid-19 терапията с антитела ще остане ли ефективна?
– В повечето случаи да, отново зависи от антитялото. Вероятността се увеличава, ако се използват две или повече антитела едновременно.
– На какъв етап е вашата разработка?
– В доста напреднал етап, не мога да дам подробности в момента.
– Кога очаквате тя да получи одобрение?
– Когато завършат клиничните опити, които още не са започнали за никое от антителата. Не може точно да се предскаже, тъй като зависи от резултатите от тези опити – колко е безопасно антитялото и колко ефективно.
– Ще може ли да се прилага и в други страни?
– Да, всяко одобрено като лекарство антитяло може да се прилага във всяка страна, където е одобрено.
– Колко ще струва, ако човек реши да си направи подобна терапия?
– Не мога да предскажа, защото е много сложно, но във всички случаи вероятно ще струва доста по-скъпо от хапчета, направени от малки органични молекули, или ваксините.
– Това ли е най-обещаващият метод да справяне с коронавируса в момента?
– Заедно с ваксините, да. Предимството в сравнение с ваксините е, че антителата са ефективни и при хора, които не могат да изработят имунитет чрез ваксини.
– Колко компании/изследователски екипи работят по подобни терапии в момента?
– Аз знам поне за 20.
– Защо някои дори не усещат, че са се заразили с новия коронавирус, а при други той води до фатален край? Въпрос на гени ли е това, каквито предположения има?
– Да, и на начин на живот. Добри гени и здравословен начин на живот водят до ефективен имунен отговор, който може да елиминира вируса преди да е инфектирал много клетки. Освен това една добра имунна система може да не реагира прекалено много, така че да предизвика странични реакции. Може да има и други причини, например рецепторът да не е експресиран много, но в крайна сметка това е пак въпрос на гени.
– Каква е ситуацията в Питсбърг, където живеете?
– Ситуацията се подобрява, като се обсъжда връщане към нормален живот, но с мерки за безопасност. По улиците могат да се видят хора с маски и хора без маски. Новите случаи намаляват.
– Как Вие лично се справяте с тази безпрецедентна криза?
– Стоя вкъщи и работя по-ефективно, тъй като не губя време за пътуване и паркиране.
– Кога очаквате да можем да се върнем към нормален живот отново?
– Предполагам, че никой не може точно да отговори на този въпрос, зависи от много фактори. Безспорно обаче е, че за разлика от някои други болести – например рак, това е временно заболяване – за няколко седмици, и ако се въведе ефективна система за предотвратяване на нови инфекции, включително чрез антитела, то може да бъде ликвидирано. Аз съм оптимист и се надявам наесен да мога да пътувам отново до България и да кажа лично на моята майка: „Честит 90-ти рожден ден!“.
Източник: Economy.bg