Само безопасността на здравните работници гарантира и безопасността на пациентите
Пандемията COVID-19 е сериозно напомняне за важността на безопасността на здравните работници. Неадекватните лични предпазни средства (ЛПС) са проблем в много условия, затова има твърде много случаи на инфекция и смърт на здравни работници от Covid-19. Пандемията разкрива също ужасните последици от неравенството. Тези факти коментира статия, в сп. The Lancet.
В страни като Обединеното кралство и Съединените щати се наблюдава непропорционален брой инфекции и смъртни случаи от Covid-19 сред чернокожите и етническите малцинства, както и сред хората с ниски социално-икономически групи. Жените съставляват около 70% от здравните и социалните работници. Те са били в челните редици на борбата срещу Covid-19, където са изложени на повишен риск от заразяване с тежък остър респираторен синдром коронавирус 2 (SARS-CoV-2); жените също могат да бъдат сериозно засегнати като бременни, както и отикономическите загуби в резултат на пандемията.
Пандемията на Covid-19 ясно показва доколко безопасността на пациентите зависи от безопасността на здравните работници. Както при предишните огнища на вируса на Ебола, MERS, SARS, само ако здравните работници са в безопасност, те могат да пазят пациентите в безопасност и да поддържат здравните системи стабилни и устойчиви.
Безопасността на пациентите е важен компонент на всеобщото здравно покритие и не трябва да избират между липса на грижи или опасни грижи. По същия начин, когато здравните системи са под екстремен натиск и са натоварени да изпълняват повече от своите обичайни задължения, тяхната безопасността трябва да бъде гарантирана.
И в страните с високи, и в тези с ниски доходи Covid-19, се съобщава за много смъртни случаи сред здравните работници. Въпреки че се полагат усилия за определяне на техния точен брой, остава предизвикателство от неспособността да се осигурят адекватна защита на здравните работници. Многото заболели медицински лица не може да се дължи просто на просто на липса на ЛПС. Много страни показаха открито липсата на ангажираност да защитят своите здравни работници в случай на бедствие. Но именно защитата на здравните работници, може да осигури защита и на гражданите. Ако доставчиците на здравни услуги искат да осигурят по-безопасна грижа за пациентите, всички заинтересовани страни трябва да реагират бързо и решително на глобалната нужда от безопасността на здравните специалисти.
Рисковете, пред които са изправени здравните работници са различни, но винаги трябва да се гарантира физическа безопасност, психично здраве и благополучие и защитеност.
Различните рискове застрашават не само здравето и работоспособността на ледицинските лица, но и получаването на квалифицирана и навременна здравна грижа на пациентите. В условията на пандемия контролът на инфекцията (IPC) е един от най-важните за безопасността на здравните работници, особено в страните с ниски и средни доходи.
Тези примери обаче са само върхът на айсберга. Медицинските специалисти ежедневно се сблъскват с други физически и психологически предизвикателства, свързани с психичното здраве, благосъстоянието и безопасността. Дългите часове работа и големите натоварвания правят умората и стреса заплаха за психичното здраве и благосъстоянието на здравните работници, увеличавайки риска от „прегаряне“, особено в сегашната обстановка на пандемия.
Здравните работници често стават обект на атаки и агресия – проблем, който се изострщ по време на пандемията. Въпреки Женевската конвенция от 1949 г. за защита срещу насилие, в много случаи безопасността на здравните работници остава в риск. Продължаващото насилие над здравните работници и неадекватната безопасност на работното място.
Необходимо е всеобщо признание, че безопасността на здравните работници е всъщност безопасността на пациентите. Едното не може да съществува без другото. Фокусът върху осигуряването на безопасна работна среда ще доведе до подобрена грижа за пациентите. Ясните, всеобхватни IPC интервенции и препоръки, заедно с осигуряването на лични предпазни средства и положителна организационна култура, ще намалят риска от инфекция и физическо и психическо увреждане на здравните работници и придобити в болница заболявания сред пациентите. Способността на здравните системи да възприемат уроците, извлечени от фронтовите линии и да осигурят състрадателно ръководство на своите работници, може да помогне за намаляване на изгарянето и подобряване на резултатите от психичното здраве сред здравните работници.
Ако работната среда не е безопасна за здравните специалисти, тя не може да бъде безопасна за пациентите. Доставчиците на здравни услуги не могат да предоставят висококачествени, безопасни грижи на пациентите, когато има физическа заплаха за тяхната безопасност и те са уморени и стресирани.
По време на пандемията на Covid-19 здравните работници бяха сред носителите на тежестта на болестта, някои по-уязвими от други, включително жени и чернокожи и здравни работници от етническите малцинства. Много здравни работници се страхуват, че условията техният труд застрашава самите тях и техните семейства.
Правителствата и здравните организации трябва да действат сега, за да подкрепят и защитят работната сила в здравеопазването, за да можем безопасно да се грижим за нашите пациенти.