1200 лева на едни, 766 на други болници за едно и също лечение на Covid-19
Нито една от общинските болници в Златоград, Мадан и Девин не е сключила договор за лечение по клинична пътека №104 за лечение на коронавирус, съобщи на брифинг Румяна Карагрошева – изпълняваща длъжността директор на РЗОК – Смолян.

От думите ѝ се разбра, че в трите общини няма свободни инфекционисти, но ще се опитат да се възползват от възможност за подписване на граждански договори с инфекционисти от Смолян, Кърджали и Хасково за консултации.
Липсата на инфекционисти е и причината в горепосочените общини да получават 766 лева, вместо 1200 лв., тъй като се отчита клинична пътека №39 за бронхопневмония, макар че болните са лекувани по един и същ начин в двете болници. „Все пак има някакъв протокол, разписан за антибиотици, на колко време се прави рентгенова снимка, ПСР и т.н. Смятам, че разходите са едни и същи“, уточни тя и се съгласи, че на практика общинските болници на практика са ощетени.
„На този етап в област Смолян липсват най-вече инфекционисти и пулмолози. От общинските болници само в Девин има пулмолог, който е от Пловдив. По места липсват и кардиолози. Болшинството лекари са на възраст над 65-70 години. От всички специалности след години ще има дефицит в болниците“, посочи шефката на РЗОК.
За дейността на четирите лечебни заведения – три общински болници и една областна, са изплатени 10 122 741 лева, а за неблагоприятни условия на работа – 1 986 571 лева. Не така стои въпросът обаче с лекуваните по клинични пътеки и амбулаторни процедури. Лекувани са 28,14% по-малко, които се равняват на 5 713 пациента по-малко спрямо същия период на предходната година. Най-голямо намаление на дейност се отчита в болницата в Девин – с 36,2%. Намалението на прихода й е с 2,75%. Болницата „Родопи Рудозем“ има 43,26% по-малко дейност. На Златоград намалението на средствата е с 10,17%. Намалението на средствата в маданската болница е с 22,11%, а на дейностите – с около 14%. „Най-голямо намаление на средствата има за МБАЛ-Златоград – със 17%.
„Отделно от това, има увеличение на цените на клиничните пътеки и на другите медицински дейности при първична и специализирана помощ с около 10%, които компенсират част от по-малко извършените дейности. Заедно със средствата за работа в неблагоприятни условия излиза, че са получили горе-долу колкото предходната година, а при някои дейности даже и повече“, допълни тя. През този период лекуваните с COVID-19 в Смолянска област, за които касата е платила, са 227 души. В това число лекувани по клинична пътека №39 (бронхопневмонии) са 62 души, а по 104-та (вирусни и бактериални инфекции) са лекувани 165 души. На интензивно лечение по клинична процедура №3 е платено за 6 човека.