Масови жалби от пациенти срещу болници заради PCR-тестове
Пациентите масово се оплакват от това, че са карани да си плащат сами тестовете, ако искат да влязат в болница, информира „Медицински надзор“, позовавайки се на данните на обществения фонд от 1 април до 31 юли.

От началото на пандемията до края на август в агенцията са постъпили 70 жалби от пациенти за изискване на PCR за хоспитализация, който да си платят сами.
Половината от клиниките, които имат нужната апаратура, не са направили нито един тест, който да е заплатен от здравната каса.
При капацитет от 82 200 теста, които касата може да плати за четирите месеца, в страната са направени едва 10 841 теста. В това число влизат, както в извънболничната помощ, така и в болничната.
Изследванията са реализирани в 18 от 39-те лаборатории, които имат договор с НЗОК за PCR. В още две лаборатории направените тестове са пренебрижимо малко – два и шест. Така, на практика се оказва, че в страната има 39 апарата за PCR, но реално се използват 19.
От НЗОК също нямат логично обяснение защо е така, но като вероятна причина изтъкват цената на изследването – касата плаща 60 лв., а много от лабораториите искат за него по 100 лв. Друга възможност за по-малкото изследвания е и алгоритъмът, който трябва да се спазва, за да получи право на безплатен тест. Касата плаща само за излседвания, които се назначават при съмнения за КОВИД, а не на всеки желаещ.
Най-много теста са направени в Пирогов – 3935. Въпреки че цифрата изглежда фантастично на фона на останалите лечебни заведения, 3 хил. броя теста е капацитетът на лабораторията за месец. „Св. Марина“ във Варна се нарежда на второ място по брой изследвания за 4 месеца – 2141, а на трето лаборатория „Лина“ в Бургас – с 1084.
Без нито едно отчетено изследване към здравната каса са лабораториите на големи болници с много пациенти като „Токуда“ (само с 2 изследвания), Бургасмед, Софиямед, „Г. Странски“ в Плевен, „Майчин дом“, МИ-МВР, „Лозенец“, „Александровска“ и т.н. Сред тях са както частни, така и държавни клиники. С малко отчетени случаи са и лабораторни вериги като „Рамус“ – 300 за 4 месеца, „Цибалаб“ – 57.