СЗО даде за пример стратегията на Швеция срещу Covid-19
Стратегията на Швеция за неналагане на пълна карантива и въвеждане на леки мерки за борба с пандемията на коронавирус в дългосрочен план трябва да бъде модел за други държави. Такова е мнението на д-р Дейвид Набаро от Организацията, изразено в интревю за местно радио, предаде ТАСС.

Специалният пратеник допълни, че властите в страната разчитат на добросъвестността на населението, като не въвеждат строги ограничителни мерки. Според него подобна стратегия трябва да се следва и от други държави в бъдеще, информира и БГНЕС.

Защо Швеция успя, а Ню Йорк – не в борбата с Ковид-19
Докато епидемията Covid-19 продължава почти навсякъде по света, в Швеция в голяма степен е приключила – броят на смъртните случаи е спаднал до две на ден през последната седмица.
В медиите Швеция беше силно критикувана, че не налага драконовски блокажи по начина, по който го правят САЩ и други европейски държави. Вместо това Швеция прилага политика, която е едновременно стандартна и разумна. Шведските власти препоръчаха на хората да поддържат безопасна дистанция помежду си и им беше забранено да се събират на брой 50 или повече. Те също така помолиха своите възрастни граждани да се изолират и да избягват контактите с други хора, доколкото е възможно. Освен това шведите бяха насърчавани да работят, да спортуват и да водят живота си както обикновено, въпреки че светът все още преживява глобална пандемия.

Швеция: Избрахме най-правилната стратегия срещу COVID-19
Тайната на успеха на Швеция се крие във факта, че нейните експерти се спряха на стратегия, която беше реалистична, устойчива и научна. Целта не беше да се „борим” с вируса, а да защитим старите и уязвимите, позволявайки на младите хора с нисък риск да разпространяват вируса, да свиват вируса и да развиват антителата, необходими им за борба с тези патогени. Вече е ясно, че този подход е най-добрият. И докато Швеция все още може да преживява спорадични огнища, които могат да убият още 2 до 300 души, всяко повторение на инфекцията през есента или зимата няма да бъде ужасна Втора вълна, а много по-слабо подобно на грип събитие, което няма да надвие здравната система или да убие хиляди хора.
Шведската икономика, подобно на икономиките на други страни, е усетила негативните последици от пандемията – равнището на безработица през лятото на тази година е достигнало почти 9%, а прогнозите са за спад на БВП с около 7%. Броят на откритите случаи на коронавирусна инфекция в Швеция надхвърли 87 хиляди, загинаха повече от 5,8 хиляди души.

1 Отговор
[…] Преди повече от година Швеция беше една от тесния кръг държави, които отказаха да наложат сериозни ограничения, като мярка за спиране на разпространението на коронавируса. Оттогава тази политика се нарича „шведски модел“. […]