AstraZeneca няма да носи отговорност за страничните ефекти на ваксината, която ще продава на ЕС
“AstraZeneca“ – производителят на ваксината срещу коронавируса, с която ЕК вече подписа договор и осигури 16 млрд. евро инвестиция, няма да изплаща обезщетения при евентуални съдебни искове. Това е записано в споразумението между Европейския съюз и компанията, съобщи белгийското издание „Соар“, цитирано от БГНЕС.
Документът между Европейския съюз и фармацевтичната компания AstraZeneca предварително сваля всякаква отговорност при евентуални странични ефекти, причинени от приема на ваксината, която е все още в процес на разработка. При евентуални странични ефекти цялата финансова отговорност ще падне върху правителствата на отделните страни. Евросъюзът ваксинира на първи етап 40% от населението срещу COVID-19.
Фармацевтичният гигант успя да получи пълен имунитет от Европейската комисия в законодателно отношение, ако използването на произведената от него ваксина има страничен ефект, което означава, че производителят няма да бъде длъжен да изплаща компенсации в случай на съдебни искове. Цялата финансова отговорност ще се поема от правителствата на държавите, които закупят ваксината.
Ако ваксината на „AstraZeneca“ увреди здравето на хората и това бъде доказано в съда, нито производителят на ваксината, нито Европейската комисия ще бъдат длъжни да плащат компенсации на пострадалите – това ще бъде отговорност на правителствата на тези държави от ЕС, чиито граждани могат да пострадат от прилагането на ваксината – изплащането на компенсации на данъкоплатеца ще бъде за сметка на самите данъкоплатци.
Европа се разбра с AstraZeneca за ваксината против Covid-19
Вестникът отбелязва, че Белгия, като държава-член на ЕС, се опитва в момента да вземе решение, кои от петте препоръчани от ЕК, но все още неизлезли на пазара ваксини да избере. Голяма е вероятността изборът да падне именно върху продукта на „AstraZeneca“. Това е причината местните експерти да събират цялата налична открита информация за ваксината, производителя, бъдещите условия на търговията с нея и прилагането ѝ. По-рано говорител на ЕК съобщи, че Еврокомисията е подписала договор с „AstraZeneca“ за производството на 400 млн. дози за страните от ЕС. В документа се подчертава, че Европейската комисия продължава да обсъжда аналогични споразумения и с други производители на ваксина срещу коронавирус и вече е завършила успешно преговорите с компаниите „Sanofi“, „Johnson&Johnson“, „CureVac“ и „Moderna“. На „AstraZeneca“ вече е изплатена сумата от 336 млн. евро за бъдещия договор.
1 Отговор
[…] […]