Мъжете два пъти по-уязвими от Covid-19
Европейската асоциация на научните редактори и The Lancet многократно, в хода на пандемията от Covid-19, подчетваха важността от представявяне на данните за разпространение на болестта по възраст и пол, за истински информиран избор на обществото за риска болестта и отговорите на обществената политика не могат да бъдат насочени.

Въпреки преобладаващото мнение е, че броят на случаите при мъжете да не се различава от този при жените, рискът от смъртен изход от COVID-19 при мъжете е около два пъти по-висок. Фактът води до редица хипотези – от начина на живот до различията в хромозомната структура. Въпреки че на уебсайта на Global Health 50 / 50,8 могат да бъдат намерени графики, описващи дезагрегираната национална статистика, основните данни не са показани и, доколкото знаем, не са описани в литературата.
Анализ na данните на Националния институт за демографски изследвания от Националните статистически агенции на Англия и Уелс, Франция, Германия, Италия, Холандия, Португалия, Корея и Испания, обхващащи приблизително 194 349 591 мъже и 201 715 364 жени от началото на пандемията до 21 юни 2020 г. Белгия и САЩ показава както полови, така и възрастови различия.
От починалите 77 652 са мъже, а 59 591 жени. Съотношението по пол между смъртността на мъжете и жените на 100 000 население е 1,4 (приблизително съотношение 1,3) и е различно за различните възрастови групи. Например, за хора на възраст 0–9 години това съотношение е било 0,81. Съотношението е 1.9 в възрастовата група 40-49, 2.3 във възрастовата група 50-59, 2.6 във възрастовата група 60-69 и 1.65 във възрастовата група над 80.
Има някои разлики между държавите, въпреки че цялостната картина беше сходна и числата станаха твърде малки, за да бъдат ясно интерпретирани.
Тези анализи променят нашето разбиране за разликите между мъжете и жените; връзката не е ясна и сега трябва да се положат усилия за разбиране на риска въз основа на взаимодействието между пол и възраст и други фактори.
Хипотезите, основани на рискови фактори, за които е известно, че варират в зависимост от пола и възрастта, изглежда са най-вероятното обяснение за наблюдаваните разлики. Те включват разлики в професията, начина на живот (включително тютюнопушенето и пиенето), основните медицински състояния или лекарства. Тези обяснения отразяват социални и културни фактори, свързани с пола, а не биологията на пола. Генетичните обяснения ще трябва да вземат предвид взаимодействията на възраст, пол и рискови фактори, споменати по-рано през целия живот, включително генна експресия и епигенетика.