Достигнахме платото, но идва септември и с нeгo няколко сценария
„Достигнахме платото за август, но идва септември и тогава отново ще се възможни няколко сценария“, подчерта математикът. Той поясни, че в средата на месеца ще имаме 20 000 случая, а оттам нататък за всеки един нов случай ще има 60, които не спазват мерките. Това каза в Сутрешния блок на БНТ математикът проф. Николай Витанов от БАН.

Cпoред нeгo eпидемията много бавно се свива, базовото репродуктивно число е 0,98. Броят на хората в България, които са се срещнали с коранавируса, расте бавно и в момента е около 110 000.Той уточни, че числото 110 000 е получено, като числото на регистрираните случаи е умножено по 8.
Проф. Витанов припомни, че през юли е очертал четири възможни варианта, като два са били малко вероятни.
„Единият, които се завъртя в медиите към края на миналия месец, беше 20 000 – тоест 14 000 в края на август и 20 000 в края на септември. Този вариант е пресметнат при 1,200 млн. българи, които не спазват мерките“, поясни той и добави, че според него, в края на месец август заразените с Covid-19 ще са към 16 000.
По думите му здравната система може да издържи по 500 случая на коронавирус на ден, но не за дълго време.
„Хубавото е, че в летните месеци голяма част от хората го карат леко – това е много добре. Ако изведнъж броят на случаите рязко се увеличи, тогава може да възникнат проблемите, но здравната система се подготвя, увери той. В същото време, ако броят на хората в интензивни отделения достигне 150 – 200, а в болниците има настанени 3000 души, то тогава ще възникнат проблеми. Според него ако един клъстер бъде хванат навреме, броят на заразените се ограничава, в противен случай това не може да стане. Математикът подчерта колко важно е да се следи ситуацията в домовете за възрастни хора, защото това е рискова група и винаги има опасност отвън да им се внесе инфекция.“
Колкото повече контакти има между хората, толкова повече може да се разпространи вирусът. „Събирането на много хора в затворено помещение също увеличава риска от заразяване и затова гражданите трябва да взимат лични предпазни мерки – да не се прецакват“.
„Уважаеми зрители, не се прецаквайте, да прецакаме вируса“, призова в края на коментара си проф. Николай Витанов.
1 Отговор
[…] Достигнахме платото, но идва септември и с нeгo няколко … […]