В надпреварата за ваксината – без водещи, но и без изоставащи
Американският телевизионен канал CCN съобщи, че Русия може да стане първата държава, регистрирала ваксина срещу коронавирусa, позовававайки се на някои руски служители, които посочиха конкретната дата на регистрация на препарата – 10 август. Първата партида ваксини е предназначена за медицински специалисти.

В края на юли заместник-директорът на центъра за научна работа Денис Логунов заяви, че учените са разработили векторна ваксина срещу коронавирус само за две седмици през февруари, използвайки разработките в създаването на ваксина срещу респираторен синдром на Близкия изток (MERS). Използвайки метода на генното инженерство, гена на протеина на коронавирус е „пришит“ в генома на един от видовете аденовирус, който е безопасен за хората. Аденовирусът доставя антиген на човешките клетки и тренира имунната система да разпознава вируса. В момента лекарството преминава през първия и втория етап на клинични изпитвания върху 76 доброволци.
Според Николай Беспалов, директор за развитие на аналитичната компания RNC Pharma, цената на руската ваксина срещу коронавирус ще бъде сравнима с цената на удар срещу грип – 150-200 рубли на доза.
„Ваксинирането срещу коронавируса е два пъти, така че трябва да се умножите по две“, каза експертът. Той добави още, че по-голямата част от лекарството ще премине през държавни покупки, което ще позволи да се контролира цената на лекарството.
Новосибирски научен център по вирусология и биотехнология „Вектор“ също проведе на 27 юли първите клинични изпитвания върху пет доброволци. Генералният директор на научния център Ринат Максютов заяви, че са изпробвани три лекарства за способността да се образува имунен отговор на инфекция: рекомбинантна ваксина, базирана на вируса на везикуларен стоматит, рекомбинантна ваксина на базата на вируса на грипа А и пептидната ваксина.
„Това са най-модерните лекарства по отношение на получените резултати“, каза ръководителят на „Вектор“.
В сряда ръководителят на векторната лаборатория Илназ Иматдинов обяви, че индустриалното производство на ваксината е планирано за края на 2020 г. или началото на 2021 г.
САЩ – Moderna
В средата на юли американската биотехнологична компания Moderna обяви началото на последния етап от мащабни клинични изпитвания на ваксина срещу SARS-Cov-2. В тестовете ще участват 30 хиляди доброволци. Прототиповата ваксина е разработена от специалисти от Модерна в сътрудничество с Националния здравен институт на САЩ.
Експерименталната ваксина mRNA-1273 съдържа вестителни РНК от коронавирусните протеини, на които тялото реагира, като произвежда „безобиден” протеин, който индуцира имунен отговор.
В момента компанията преговаря за продажбата на лекарството за 25-30 долара. Тъй като за ваксинацията са необходими две дози, курсът ще струва $ 50-60, според Financial Time. Тази цена е предвидена за САЩ и други страни с високи доходи, но е малко вероятно да бъде окончателна, тъй като други производители на ваксини предлагат по-добри цени.
Pfizer и BioNTtech
На 28 юли базираната в САЩ Pfizer и нейният германски партньор BioNTtech обявиха началото на фаза 2/3 глобално клинично изпитване на кандидат за коронавирусна мРНК ваксина. Предполага се, че ще участват 30 хиляди доброволци.
Лекарството използва мРНК технология, която потенциално би могла да „обучи“ здрава имунна система за производство на антитела за борба с инфекцията.
Ако тестовете са успешни, ваксината ще бъде представена за одобрение през октомври 2020 г. В този случай компаниите планират да произведат до 100 милиона дози от лекарството до края на 2020 г. и до 1,3 милиарда дози до края на 2021 г. Фармацевтичните гиганти планират да продават първата партида на цена от 19,5 долара за доза. По този начин ваксината от Pfizer и BioNTtech ще се конкурира сериозно с Moderna.
Великобритания – Оксфордски университет
На 20 юли Университетът в Оксфорд обяви успешното завършване на клинично изпитване на векторна ваксина, което показа, че лекарството предизвиква силен имунен отговор и има малко странични ефекти. Т-клетките (Т-лимфоцитите) се произвеждат в рамките на 14 дни след ваксинацията, а антитялото или хуморалният отговор – в рамките на 28 дни.
Лекарството, което е разработено от учени от Оксфордския университет във връзка с британско-шведската фармацевтична компания AstraZeneca, има същия механизъм на действие като руската векторна ваксина – аденовирусът на шимпанзето (ChAdOx1), безопасен за хората, е генетично модифициран, за да кодира протеина на шийката на коронавирус. Когато навлезе в човешкото тяло с помощта на ваксина, той кара клетките да произвеждат протеин и „тренира“ имунната система да разпознава вируса.
В момента учените са започнали мащабни изпитвания на лекарството, които трябва да докажат ефективността на ваксината, но правителството на Обединеното кралство вече е поръчало първата партида ваксини – 100 милиона дози.
Известно е също, че AstraZeneca постигна сделки с Франция, Италия, Германия и Холандия за доставка на ваксини на цена 3-4 долара за доза.
Imperial College London
Учени от Imperial College London работят върху втората британска ваксина срещу коронавирус. Още през януари изследователите разработиха експериментална РНК ваксина, използвайки генома на вирус, получен от Китай. Лекарството е фрагмент от РНК на вирус, който контролира производството на шипков протеин, който помага на патогена да навлезе в клетките.
Специалистите са „преработили“ тази част от генома по такъв начин, че когато попадне в клетка, тя ще се копира, в резултат на което клетките започват да произвеждат много молекули от шиповия протеин. Те стават дразнители на имунната система, в резултат на което тялото започва да произвежда много антитела, създавайки имунен отговор.
Сега учените започнаха втория етап на клинични изпитвания на ваксината РНК, по време на които ще бъдат ваксинирани 105 души от 18 до 75 години. След три седмици доброволците получават втора доза от лекарството.
Времето за приключване на работата по ваксината и регистрацията все още не са обявени, цената й също е под въпрос.
Китай
Към днешна дата в Китай се разработват пет вида коронавирусни ваксини: инактивирани (направени от микроорганизми), с рекомбинантни протеинови, аденовирусни, на базата на нуклеинова киселина и живи атенюирани грипни ваксини. С изключение на противогрипните ваксини, четири са успешно тествани в клинични изпитвания при хора.
На 16 юни специалисти от подразделението на China National Biotec Group Company (CNBG) в Ухан обявиха успешното завършване на клинични изпитвания на фаза I и II на друга коронавирусна ваксина. На 16 юли в Обединените арабски емирства започна последният етап на тестване на наркотици. За каква ваксина говорим, CNBG не уточни.
Ако тестовете са успешни, ваксините, произведени от Китай, могат да получат разрешение за масова употреба още в края на октомври 2020 г. В момента CNBG разширява капацитета си за производство на ваксини.
Няма официални съобщения за цената на лекарствата, но на 23 юли главният санитарен лекар на Украйна Виктор Ляшко обяви, че властите на страната вече са получили „определена търговска оферта“ от един от китайските разработчици. Според Ляшко цената на една доза от лекарството ще бъде 20 долара, като се вземе предвид, че са необходими две дози за ваксинация, пълният курс ще струва на украинците 40 долара.
На 23 юли китайският външен министър Ван Йи обяви, че държавата е готова да предостави на страните от Латинска Америка и Карибите заем от 1 милиард долара за закупуване на китайска ваксина. Според дипломата коронавирусната ваксина ще се превърне в „обществено благо на широк достъп“.
