На училище: Учениците от 1 до 4 клас – в присъствена форма, а част от по-големите – дистанционно?
Учениците от първи до четвърти клас да започнат учебната година в присъствена форма, а част от по-големите – дистанционно. Това гласи работен вариант за старт на учебната година в голямо столично училище.

Проектът е изготвен от председателя на Съюза на работодателите в системата на народната просвета и директор на 119 СУ Диян Стаматов и предвижда още учениците от 7, 8 и 12 клас също да са в присъствена или смесена форма на обучение заради предстоящите им изпити или прием в ново училище.
Вариантът, пригоден за голямо столично училище с около 1600 ученици, ще бъде предложен за обсъждане на работната група между МЗ и МОН, които ще обсъждат старта на новата учебна година. Желанието на учителите и на образователното министерство е годината да започне присъствено за всички, но зарди пандемията от КОВИД все още не се знае дали това ще е удачно. Затова се обмислят различни варианти предвид спецификата на различните училища.
Универсален модел на всички тях няма да има,aaaкоментира Диян Стаматов. Така на практика всяко учебно заведение ще има някаква свобода в организацията на учебния процес, спазвайки указанията на здравните власти. Какви точно ще бъдат те обаче, още не е ясно. Работният вариант за голямо столично училище предвижда децата от 1 до 4 клас да учат в присъствена форма с разделени класове на половина и полудневно, за да могат да се осигурят учители. Аргументите са, че предучилищната подготовка на децата за бъдещия първи клас бе силно затруднена поради прекараната карантина.
„При тях на 100 % е необходима присъствената форма,aaaaпоради очаквани обучителни затруднения основно в предбуквения период. Необходимостта от социализацията на децата в тази възраст (1-4 клас)е по-важна в този случай от образователните им потребности. Учениците в начален курс могат използват освободените от прогимназията стаи“, смята Диян Стаматов.
За по-големите ученици от 5, 6, 9, 10 и 11 клас предложението е да учат дистанционно, с присъствени текущи дни за провеждане на изпитвания. В този случай класовете ще ползват свободни стаи от начален етап преди обяд. При тях се набляга основно на проекто-базираното обучение, в което да се реализира усвояването на заложеното в учебната програма по съответните предмети.
На седмокласниците и абитуриентите им предстоят важни изпити за прием в гимназия и матура, а осмокласниците също започват да учат на ново място и им трябва време за адаптация. Затова предложението е тези класове да бъдат в присъствена или смесена форма, при която уроците в клас се редуват с дистанционно обучение.
Решението как да учат децата с хронични заболявания ще се взима след разговор с родителите им. Те трябва да представят документи от ЛКК. Съгласно проекта се запазват всички часове от седмичното разписание, независимо от формата на обучение, за да се гарантира възможността учителите, преподаващи в различни етапи, да са в час и да не става объркване.
Часовете ще са в блокове по всички предмети, за да има дезинфекция на кабинетите и проветряване, гласи още работният вариант. С цел по-малко струпване идеята е децата от начален курс да излизат в междучасие по различно време. Затова и първият учебен час ще е с различен старт за отделните класове. Всички ангажименти по изпитвания и отсъствия според наредбите са в пълна сила, става ясно още от проекта.
Училищният стол ще се ползва по ясно определен график за отделните класове без разминавания или застъпвания, а млякото и плодовете по програми ще се предоставят веднъж седмично на родителите.