Мелатонинът – кога и защо?
Мелатонинът (5-метокси-N-ацетилтриптамин) е хормон, присъстващ в организмите на всички живи същества от водораслите до човека в нива, променящи се в ежедневен цикъл. Много биологически ефекти на мелатонина се осъществяват чрез активиране на мелатониновите рецептори, а други възникват в резултат от ролята му на широко разпространен и много силен антиоксидант със специална роля в предпазването на ядрената и митохондриална ДНК.

Това е едно от най-ефективните лечения за безсъние. Мелатонинът се препоръчва на всеки със затруднено заспиване, лош сън и чести събуждания, той също ще помогне при забавяне на струята и за всеки, който работи на нощни смени. Огромното предимство на мелатонина е, че той не „изключва“ тялото, а само „информира“ мозъка за необходимостта от заспиване и ускорява релаксацията. Въпреки това, той има далеч по-малко странични ефекти от други нарушения на съня.
В проучване на 50 души с безсъние е установено, че приемът на мелатонин два часа преди лягане може да ви помогне да заспите по-бързо и да подобрите качеството на съня.
Анализ на 19 други проучвания при деца и възрастни показа, че мелатонинът скъсява времето за заспиване и увеличава продължителността на съня.
Сезонното афективно разстройство е вид ендогенна депресия, която според различни оценки засяга до 10% от хората по света. Причинява се от промяна в циркадния ритъм на фона на сезонните промени в продължителността на дневната светлина.
Тъй като мелатонинът играе важна роля за регулиране на циркадния ритъм, приемането на хормона в малки дози може да намали симптомите на сезонна депресия – сънливост, метеочувствителност, потиснато настроение, раздразнителност, намален апетит или обратно, прекомерно желание за нишестени храни и сладки.
Хормонът на растежа (HGH) транспортира определени аминокиселини в клетки, ускорява синтеза на протеини, влияе на метаболизма на мазнините и поддържа баланса на течностите. Повишените нива на този хормон също допринасят за увеличаването на мускулната маса, което е важно за много спортисти. Дефицитът на хормон на растежа при възрастни може да доведе до натрупване на телесни мазнини.
Няколко проучвания показват, че приемът на мелатонин в различни дози е показал, че повишава нивата на HGH при мъжете. Учените обаче предупреждават, че все още нямат достатъчно данни, за да твърдят, че мелатонинът е 100% ефективен по този въпрос.
Мелатонинът съдържа много антиоксиданти, които помагат да поддържате очите си здрави. Според учените, този хормон може да бъде много полезен при лечение на глаукома и макулна дегенерация. Той също така инхибира промените, свързани с възрастта и спомага за поддържането на ясно виждане.
Мелатонинът също така намалява риска и тежестта на ретинопатия, очно заболяване, което засяга ретината и може да доведе до загуба на зрението.
Гастроезофагеална рефлуксна болест (ГЕРБ) е състояние, причинено от обратния поток на стомашна киселина в хранопровода, което причинява киселини, гадене и оригване. Приемането на мелатонин самостоятелно или заедно с омепразол, стандартното лекарство за лечение на ГЕРБ, може да облекчи киселини и стомашен дискомфорт.
Важно е да запомните, че в момента няма начин да се предпазите от коронавирусна инфекция, така че мелатонинът изобщо не е панацея. Наскоро руски учени публикуваха статия, в която аргументират ползите от мелатонина при лечението и профилактиката на COVID-19. Изследователите обърнаха внимание на факта, че хората над 65 години са изложени на риск, които най-често страдат от нарушения на съня поради намаляване на нивото на този хормон с възрастта.
Учените съобщават също, че плодните прилепи имат значително повече мелатонин в кръвта си, отколкото в хората, а може би излишъкът от този хормон им позволява да пренасят инфекция, без да навредят на себе си. Според авторите на статията противовъзпалителните свойства на мелатонина могат да допринесат за предотвратяване и лечение на коронавирус.
За да се потвърдят всички аргументи на руските учени, са необходими по-големи проучвания. Но най-малкото добър сън има благоприятен ефект върху състоянието на имунната система.