Увеличаването на клиничните пътеки средно с 10% – глътка въздух за задлъжнелите държавни и общински болници
Над половин милиард лева са задълженията на държавните и общинските болници за първото полугодие на 2020 г. Това стана ясно от отговор на здравния министър проф. Костадин Ангелов във времето за парламентарен контрол.

Големите задължения на болниците са изключително сериозен проблем и неговите корени са много назад във времето. „Неговият генезис е много назад във времето. Основна причина е недоброто остойностяване на клиничните пътеки“, коментира той и отбеляза, че стои дебатът за ДСГ и клинични пътеки, но по време на коронакриза сериозни промени не могат да се правят. В тази посока това, което сме предприели, ще даде глътка въздух – увеличаването на клиничните пътеки средно с 10%. Най-ниско финансираните ще бъдат увеличени с повече, а тези, които са добре финансирани, ще бъдат увеличени с по-малко средства. Знаем, че този ефект ще бъде усетен най-малко в общинските болници, затова разпределяме допълнително тези 6 млн. лв.“, припомни той.
Общите задължения на държавните болници за периода възлизат на 529, 677 млн. лв., като от тях просрочените са за 129,892 млн. лв., а дълговете на общинските лечебни заведения пък са в размер на 149,917 млн. лв., от които просрочените са за 32,328 млн. лв., ком=нкретизира министърът.
Проф. Ангелов сподели, че е провел среща с представители на Националното сдружение на общините, на която е взето решение алгоритъмът за допълнителните 6 млн. лв., предназначени за лечебните заведения, да бъде предложен от Сдружението. „Тъй като те най-добре знаят като собственици на капитала къде има най-големи проблеми, които трябва да бъдат решени“, поясни още министър Ангелов.