Нова методика и съответно нови такси за обучение по медицина
С корекциите на закона за образованието и новата нормативно определена методика за финансиране на професионални направления формира годишната държавна издръжка, както следва: за Медицина – 9 248.09 лв., за Дентална медицина – 6 832.98 лв., за Фармация – 8 246.70 лв.
Последните промени се посрещнаха с недоволство и протести от страна на обществото, което наложи от обяснение и аргоментация от страна на образователното министерство.
В последните години има ръст в субсидията за медицина, която е изцяло по линия на средствата за комплексна оценка за качество и реализация. А всички медицински висши училища имат добри резултати в това отношение. На това се дължат и високите им коефициенти между 1.3 и 1.5, с което субсидията им се увеличава с 40%. Това на практика означава, че с допълнителните средства се субсидира платеното обучение, а не би трябвало. Така от Министерството на образованието аргументират увеличението на таксите на студентите платено обучение в медицинските университети.

Последните се регламентират на национално ниво със Закон за висшето образование и изменения на същия от 25.02.2020г., както и на Решение на Министерски съвет № 275 от 23.04.2020 г. във връзка с Постановление на МС № 328 от 30.11.2015 г., което дава диференцираните нормативи за издръжка на обучението на студенти по професионални направления.
С изменението на Закона за висшето образование от февруари 2020 г. се коригира методиката, като размерът на минималната възможна такса бе увеличен.
От министерството на образованието коментират, че медицинските висши училища получават повече средства и за брой учащи. Всичко това важи за специалностите медицина, дентална медицина, фармация, здравни грижи и не толкова за общественото здраве. Така излиза, че висшите училища искат повече средства, държавата отпуска по-голяма субсидия за медицина, но те не увеличават таксите за платено обучение.
С промените в закона се регламентира коефициента за комплексна оценка и във формулата за изчисление на норматива за платеното обучение. Така съответно и таксите се увеличават с 40%. Но дори и това не означава, че не могат да направят изключение. Има разпоредба, която предполага намаление на таксите (чл. 95. ал. 2 ) и тя е и за държавните такси и за платеното обучение.