Как Ши Ценгли – ръководител на вирусологичната лаборатория в Ухан, отхвърли обвиненията за „изтичане“ на SARS-CoV-2
Пандемията от коронавируса стана причина вирусолога Ши Ценгли (Shi Zhengli) да попадне под светлината на прожекторите. Ши, наричана с прякора „Прилепът“, оглавява група, която изучава коронавирусите по прилепите в Института по вирусология на Ухан (WIV), в Китай, където започна пандемията. Мнозина спекулират, че вирусът, който причинява COVID-19, случайно е „избягал“ от лабораторията – теория, популяризирана от президента на САЩ Доналд Тръмп.
Китай категорично отхвърли подобни твърдения, но самата Ши твърде малко се изказва публично.
Но ето че Ши наруши мълчанието си. На 15 юли тя изпрати по електронната поща писмо до сп. Science, в което подробно отговаря на въпроси за „произхода на вируса и на научните изследвания в нейния институт.“ Ши категорично обори спекилациите, че вирусът е „изпуснат“ от WIV и споделя, че тя и колеги ѝ откриват вируса в края на 2019 г., в проби от пациенти, с пневмония с неизвестен произход. „Преди това ние никога не сме били в контакт или изучавали този вирус, нито знаехме за неговото съществуване“, пише Ши.
„Твърдението на американския президент Тръмп, че SARS-CoV-2 изтече от нашия институт, напълно противоречи на фактите“, добави тя. „Това застрашава и се отразява на нашия академичен труд и личен живот. Той ни дължи извинение.“
Ши подчерта, че през последните 15 години нейната лаборатория изолира и отглежда в културата само три коронавируса от прилепи, свързани със зарази при хората: причинителят на тежкият остър респираторен синдром (SARS), който избухна през 2003 г. Коронавирусите по прилепите, открити в лабораторията, включително този, който е 96,2% идентичен с SARS-CoV-2 – означава, че те са имали общ предшественик преди десетилетия и това е просто генетична последователност. Тя отбеляза също, че наскоро всички служители и студенти в нейната лаборатория са били тествани за SARS-CoV-2 и всички са били отрицателни, оспорвайки схващането, че заразен човек от нейната група е предизвикал пандемията.
Ши изрази своето дълбоко възмущение от решението на Националния здравен институт на САЩ (NIH) от 24 април т.г., взето по искане на Белия дом, да получи безвъзмездна помощ на Асоциацията за еко здравеопазване в Ню Йорк, която включва проучване на вируса на прилепите в WIV. „Ние не го разбираме и смятаме, че е абсолютно абсурдно“, каза тя.
Science сподели отговорите на Ши – (налични тук в пълен размер – PDF) – с няколко водещи изследователи в други страни. „Това е голям принос“, казва Даниел Луси от университета в Джорджтаун, специалист по огнища, който блогове за проблемите с произхода на SARS-CoV-2. „Има много нови факти, за които не бях наясно. Много е вълнуващо да чуеш това директно от нея.“
Еволюционният биолог Кристиан Андерсен от Scripps Research е леко скептичен, подозирайки, че отговорите на Ши са били „внимателно проучени“ от китайското правителств, но не отрича, че „Всички те са логични, правдиви и се придържат към науката, както можеше да се очаква от учен от световна класа и един от водещите експерти по коронавируси“.
Ричард Ебрайт, молекулярен биолог от университета в Рътгърс, Ню Брънсуик е доста краен в оценката си: „Повечето от тези отговори са формулирани, почти роботизирани, повторения на изявления, направени преди това от китайските власти и държавните медии“, казва Ебрайт.
Отговорите на Ши идват в момент, когато въпросите за това как започна пандемията все повече предизвикват международно напрежение. Тръмп често нарича SARS-CoV-2 „вирусът на Китай“, че Китай може да спре пандемията в нейните коловози. Китай, от своя страна, поощрява всички изследователи, които искат да публикуват статии за произхода на пандемията и заявява без доказателства, че SARS-CoV-2 може да е с произход от Съединените щати. Китай призовава за независимо, международно проучването на въпросите за произхода нараства и покани двама изследователи от Световната здравна организация да посети страната, за да обсъди обхвата и мащаба на бъдеща мисия. Сега те са в Китай, които работят по тези подробности. Луси казва, че отговорите на Ши на въпросите на Science биха могли да помогнат да ръководи разследващия екип. ( Тук са свързани въпроси, които науката предложи мисията да се занимава.)
Петър Дашак от Асоциацията за еко здравеопазване, работи с Ши повече от 15 години. Той я описва като контактна и открита и като посланик на добра воля на Китай по време на международни срещи. Ши свободнокъдето разговаря на френски и английски, а също е известна певица на мандарински народни песни. „Това, което наистина харесвам в Дженгли, е, че е откровена и честна и това просто улеснява решаването на проблеми“, казва Дашак.
Родена в провинция Хенан в централен Китай, Ши учи в Уханския университет и WIV, след което печели докторска степен във Франция в университета в Монпелие II. Завръща се в WIV през 2000 г. Първоначално по-голямата част от нейните изследвания се фокусира върху вируси в скаридите и раците, а нейни статии се появяват в специални публикации като Virologica Sinica и Journal of Fish Diseases .
Повратна точка в кариерата ѝ става съвместна публикация с Дашак и други изследователи от Китай, Австралия и САЩ в Science през 2005 г. Статията съобщава първите доказателства, че прилепите са носители на коронавируси, тясно свързани с леталния вирус, който е скочил от цивит до хора и е причинил избухването на SARS в световен мащаб през 2003 г.
Ши и нейният екип от WIV продължават да работят с Дашак. Те ловят диви животни и вземат проби за коронавируси. Досега са публикували 18 научни доклада за вируси, открити в прилепи и гризачи. Ши е „изключително мотивирана да работи и постига висококачествени резултати“, казва Дашак. „Истинските ѝ умения са в лабораторията и тя е една от най-добрите, с които съм работил в Китай, вероятно в световен мащаб.“
Пред Science Ши споделя, че нейната лаборатория „влиза“ в пандемията на 30 декември 2019 г., в деня, когато екипът ѝ за първи път получи проби от пациенти. „Впоследствие ние бързо провеждахме изследвания паралелно с други домашни институции и бързо идентифицирахме патогена“, пише тя.
Не мина много време, за да възникнат подозрения и слухове, разпространявани в сайтовете и социални медии в Китай, а по-късно и в Daily Mail и The Washington Times в Обединеното кралство в Съединените щати. На 2 февруари Ши публикува бележка на собствения си сайт в социалните медии, в която казва, че SARS-CoV-2 е „природа, наказваща нецивилизованите навици и обичаи на хората“, и тя беше готова да „обзаложи живота си, че (епидемията) няма нищо да правя с лабораторията.
Като израз на подкрепа за Ши, Дашак и 26 други учени от осем страни извън Китай през февруари публикуваха в The Lancet декларация за солидарност с китайски учени и здравни специалисти. През 17 март Природната медицина, която анализира генетичния състав на SARS-CoV-2, Андерсен и други еволюционни биолози спорят, че той е бил проектиран в лаборатория.
Това че нейната лаборатория се свързва с произхода на SARS-CoV-2 притеснява Ши, за което тя разказва през март в Scientific American. „Тя трескаво е преразгледала всички записите на собствената си лаборатория от последните няколко години, за да провери за злоупотреба с експериментални материали, особено по време на изхвърляне“, се казва в статията. „За нито един от вирусите по прилепите, които нейната лаборатория е изследвала, не е намерено тясно съвпадание със SARS-CoV-2“, се отбелязва в статията. „Това наистина ме натовари психически“, споделя Ши пред Scientific American . „Не бях спала с дни.“
В писмените си отговори пред Science, Ши обяснява много подробно защо смята, че лабораторията ѝ е невинна. WIV е идентифицирала стотици прилепи вируси през годините, но никога нищо близко до SARS-CoV-2, казва тя. Въпреки че много спекулации са насочени към RaTG13, вирусът у прилепите, който най-много прилича на SARS-CoV-2, разликите в последователностите на двата вируса предполагат, че те са се разминавали от общ прародител някъде преди 20 и 70 години. Ши отбелязва, че нейната лаборатория никога не е култивирала вируса, което прави инцидент далеч по-малко вероятно.
Някои подозрения акцентират върху несъответствието в именуването. През 2016 г. Ши описа частична геномна последователност на прилепов коронавирус, която тя нарича 4991. Тази малка част от генома точно съвпада с RaTG13, което кара някои да спекулират, че Ши никога не е разкрил пълната последователност от 4991, защото всъщност това е SARS-CoV-2. В отговорите си Ши обяснява, че 4991 и RaTG13 са едно и също и че ригиналното име е било насочено за самия прилеп, а екипът ѝ е преминал към RaTG13, когато са секвенирали целия вирус. „Променихме името, тъй като искахме то да отразява времето и местоположението за събиране на пробите“, каза тя и добави, че TG означава Tongguan (градът в провинция Юнан, където те са хванали този прилеп) и 13 е кратък за годината, 2013.
Това е „съвсем логично обяснение“, смята Едуард Холмс, еволюционен биолог от университета в Сидни, който е съавтор на статията за Nature Medicine с Андерсен. Отговорът на Ши също му изясни защо 4991 толкова малко е заинтересувал нейния екип. Тази кратка генетична последователност беше много различна от SARS-CoV, вирусът, предизвикал епидемията от SARS през 2003 г. „При прочитането на това, жетонът отпадна: Разбира се, те биха се интересували главно от вируси по прилепите, тясно свързани със SARS-CoV, защото този вирус се появи и предизвика човешка епидемия… а не някакъв случаен прилеп на вирус, който е по-отдалечен“, коментира Холмс.
Ши споменава и няколко други фактора, които според нея оневиняват лабораторията ѝ. Изследванията им отговарят на строги правила за биобезопасност и подлежат на периодични проверки „от трета страна, упълномощена от правителството“. Тестовете за антитела показват, че има „нулева инфекция“ сред служителите в института или студенти със вируси, свързани със SARS-CoV-2 или SARS. Ши каза, че на WIV никога не е заповядано да унищожава никакви проби след избухването на пандемията и тя е сигурна, че вирусът не е дошъл от Центъра за контрол и превенция на заболяванията в Ухан – или от друга лаборатория в града: „Въз основа на ежедневните академични обмени и обсъждане, мога да изключа такава възможност. „
„В лабораториите, които по презумпция са имали строги правила за биобезопасност, също са имали злополуки: Вирусът на SARS „изтече“ от няколко лаборатории и предизвика глобалната епидемия през 2003 г. И дори ако всички в института са тествани и са отрицателни за вируса днес, заразеният човек е може да напусне WIV преди месеци.“ Все пак, казва Холмс, отговорите са „ясен, изчерпателен и правдоподобен отчет“ за случилото се в WIV.
Но тогава откъде дойде вирусът? Ши не е сигурен, но се съгласява с научния консенсус, че е възникнал в прилепи и се е пренесъл върху хората или директно, или по-вероятно, чрез междинен гостоприемник.
Когато огнището се появи, здравните служители на Ухан вярваха, че преходът е възникнал на пазара за търговия с морски дарове в Хуанан, тъй като много от първите известни пациенти на COVID-19 са имали връзки с него. Лабораторията на Ши е тествала проби от пазара и е открила фрагменти от РНК от вируса в „дръжки на вратите, земята и канализацията“, пише тя, но не в „проби от замразени животни“.
Въпреки това, два документа, публикувани в края на януари, разкриват, че до 45% от първите потвърдени пациенти – включително четири от петте най-ранни случая – нямат връзки с пазара , поставяйки под съмнение теорията, че той е произходът. Ши се съгласява: „Пазарът на морски дарове в Хуанан може да е просто пренаселено място, където бяха открити клъстери от ранно нови пациенти с коронавирус.“
„Изследователи от WIV и Селскостопанския университет в Хуачонг не откриха вируса в проби от отглеждани животни и добитък, взети около Ухан и на други места в провинция Хубей“, пише още Ши. Тя добавя, че за много години наблюдение в Хубей никога не са засичали прилепови коронавируси, близки до SARS-CoV-2, което я кара да вярва, че скокът от животни към хора е станал другаде.
Ши предостави сравнително малко подробности за усилията на Китай за определяне на произхода на вируса. „Много групи в Китай провеждат подобни изследвания“, пише тя. „Публикуваме документи и данни, включително тези за произхода на вируса. Проследяваме произхода на вируса в различни посоки и чрез множество подходи.“
Петер Дашак е един от тези, които подкрепят усилията на международни изследователи – за които той предупреждава, че може да отнеме години – и казва, че групата на Ши трябва да играе водеща роля в него. „Надявам се и вярвам, че тя ще успее да помогна на WIV и Китай да покажат на света, че няма нищо в тези теории за „изтичане“ от лабораторията и ще ни помогнат да открием истинския произход на този вирусен щам“, казва той.
Ши завърши отговорите си пред Science със следната бележка: . „През последните 20 години коронавирусите нарушават и влияят на човешкия живот и икономика“, каза тя. „Тук бих искала да отправя апел към международната общност за засилване на международното сътрудничество за изследване на произхода на нововъзникващите вируси. Надявам се учени по света да могат да живеят и работят заедно.“
4 Отговори
[…] Как Ши Ценгли – ръководител на вирусологичната лабора… […]
[…] Как Ши Ценгли – ръководител на вирусологичната лабора… […]
[…] Как Ши Ценгли – ръководител на вирусологичната лабора… […]
[…] Как Ши Ценгли – ръководител на вирусологичната лабора… […]