Оксфордската ваксина против COVID-19 показва обещаващи резултати в следващата фаза на изследване
Тестове на ваксината срещу коронавирус SARS-CoV-2, разработени от учени от Оксфордския университет (University of Oxford), показаха, че лекарството стимулира производството на антитела и Т-клетки, които са необходими за защита от инфекция. Резултатите му бяха публикувани в The Lancet. Властите на Обединеното кралство вече са направили поръчка за производството на 100 милиона дози от лекарството.

Клиничните изпитвания на ваксината, включващи 1 077 доброволци, показват, че лекарството предизвиква силен имунен отговор и има малко странични ефекти. Т-клетките (Т-лимфоцитите) се произвеждат в рамките на 14 дни след ваксинацията, антителата – в рамките на 28 дни.
Учените намериха резултатите от теста за обещаващи, но предупредиха, че ще бъде възможно да се потвърди надеждността на защитните свойства на ваксината само след по-големи проучвания, които са в ход в момента. Обединеното кралство обаче вече е поръчало първата партида ваксини – 100 милиона дози, съобщава BBC.
Според водещия автор на изследването, професорът от Оксфордския университет Андрю Полард, новото лекарство е ваксина на базата на аденовирус на шимпанзето (ChAdOx1), която е безопасна за хората. Този вирус е генетично модифициран, за да кодира шийката на коронавирус. Когато навлезе в човешкото тяло, той кара клетките да произвеждат коронавирусния протеин и „тренира“ имунната система да го разпознае.
„Имунната система има два начина да открие и атакува патогени – чрез антитела и Т-клетки. Ваксината е предназначена да предизвика и двете реакции, така че може да атакува вируса, тъй като циркулира в тялото и да атакува заразените клетки. Надяваме се, че имунната система ще „помни” вируса и ще защити хората дълго време”, казва ученият.
В момента около десетина потенциални ваксини срещу коронавирус са подложени на клинични изпитвания при хора по целия свят. Най-големите фармацевтични гиганти участват в надпреварата за ваксини: AstraZeneca, Pfizer, BioNtech, Johnson & Johnson, Merck, Moderna, Sanofi и CanSino Biologics. В Русия ваксината се разработва от Националния изследователски център по епидемиология и микробиология, наречен на N.F. Gamalei. Ваксината вече е приложена на първата група доброволци.