Китайската векторна ваксина срещу COVID-19 показа ниска ефективност при възрастни хора
Китайски учени публикуваха в списание The Lancet резултатите от втора фаза на клинично изпитване на рекомбинантна аденовирусна векторна ваксина срещу COVID-19. Самото проучване е проведено през април, в него са участвали над 500 души.

Ваксината с работно име Ad5-nCoV е разработена въз основа на аденовирус без патогенност. Генът на вируса SARS-CoV-2 се вкарва в неговия геном. Аденовирусът доставя гените на SARS-CoV-2 в човешкото тяло и антитела се произвеждат при хора срещу съответните коронавирусни протеини.
Основната цел на изследването беше да се оцени реакцията на имунната система към ваксината и да се определи най-подходящата й доза, която ще бъде използвана в следващата фаза. Следващата, трета, фаза на изследването ще покаже дали ваксината предпазва от COVID-19 в реалния живот.
„Втората фаза на изследването предоставя повече данни за безопасността и имуногенността на ваксината при по-голяма група хора, отколкото в първата фаза,“ казва професор Фън-Чай Чжу от Китайския център за контрол и превенция на заболяванията, съавтор на изследването.
В това проучване не се съобщава за сериозни нежелани реакции на ваксина. Основните нежелани ефекти са болка на мястото на инжектиране, висока температура, слабост. При 95% от участниците, които са получили висока доза от ваксината, учените откриват производството на Т клетки или антитела срещу коронавирус. В групата с ниски дози те са открити при 91% от участниците.
Авторите на изследването посочват, че участниците, които са били имунизирани срещу аденовируса, използван за направата на ваксината, са имали много по-лош имунен отговор към SARS-CoV-2. Установено е, че само 52% от участниците в проучването са имунизирани срещу аденовирус, съществуващ преди ваксинацията.
Колкото по-възрастни са хората, толкова по-често имат имунитет срещу аденовируси. Ето защо при използване на тази ваксина най-лошо се развива имунитетът при възрастни хора. Продукцията на антитела е особено засегната.
Авторите посочват, че възрастните хора са най-важната група, изискваща защита от COVID-19. Те не изключват, че хората на възраст се нуждаят от допълнителна ваксинация. Само новите изследвания могат да покажат дали това ще помогне.