Пушачите пощадени от коронавируса?
Доскоро в научната общност имаше хипотеза, че никотинът предпазва от коронавирус. Така в края на април лекарите в парижката болница Pitié-Salpêtrière публикуваха резултатите от проучване, което силно насърчи пушачите: от 350 хоспитализирани едва 4,4% имат този лош навик. От 80 пациенти, лекувани амбулаторно, 5.3% постоянно пушат.

По-късно обаче, СЗО публикува преглед на партньорски изследвания, които оценяват по един или друг начин ролята на никотина в тежестта на заболяването, като прави ясно заключение: пушачите са изложени на повишен риск по време на пандемия. Прегледът показва, че до 18,5% от хоспитализираните с COVID-19 пушат редовно.
Ново проучване, проведено от учени от Калифорнийския университет в Сан Франциско (Калифорнийският университет), оцени риска от тежка инфекция сред отчитането на различни фактори сред младите хора. Изследователите проведоха проучване на 8000 участници на възраст от 18 до 25 години, чиято цел беше да се определи уязвимостта към коронавирус, съобщава CNN.
Оказа се, че почти всеки трети участник (32%) от медицинска гледна точка има повишен риск от сериозни усложнения и смърт от COVID-19 в случай на инфекция. Когато изследователите изключиха пушачите от анализа, процентът на младите хора, уязвими от инфекция, беше намален наполовина до 16%.
Изследователите установяват, че 32% от общата популация на изследването е медицински уязвима на усложнения с COVID-19. Когато изследователите изключиха участниците, които са пушили цигари или напитки от анализа, процентът на медицински уязвимите се е намалял наполовина, до 16%.
„Пушенето може да окаже значително влияние върху здравето на младите хора“, пишат авторите.
Друга горещо дискутирана тема е ролята на храненето за намаляване на риска от тежък коронавирус. Австралийската научна журналистка Мариана Демаси написа статия за BMJ Evidence-Medicine, в която се посочва, че диетата с ниско съдържание на въглехидрати може потенциално да подобри метаболизма, като по този начин предпазва от опасните усложнения и смъртност от COVID-19. Като аргумент Demacy посочва доказателства, че хората със затлъстяване и сърдечно-съдови заболявания са изложени на риск от коронавирус. Диета с ниско съдържание на въглехидрати може да помогне за намаляване на теглото и контрол на кръвната захар.
Този метод за профилактика на коронавирус предизвика големи съмнения сред специалистите. Според Каролин Аповиан, директор на Центъра за хранене и контрол на теглото в Бостънския медицински център, всяка здравословна диета може да поддържа имунната система, но никой от тях не се е доказал като ефективен в борбата с новия вирус.
„Не се притеснявайте за въглехидратите по време на пандемия, освен ако вашият лекар не ви е посъветвал да понижите въглехидратите им“, казва лекарят.