Шоколадът, като обект на медицинската мисъл
Информация за ползите от шоколада, особено тъмния или „горчив шоколад“, периодично се появяват в научните списания. Това, което прави шоколада обект на медицинската мисъл са флавонолите, които той съдържа и които имат защитен ефект върху сърдечно-съдовата система. Какъв е все пак общият ефект от въздействието на шоколада върху организма? Ето какво пише по въпроса най-уважаваното медицинско списание Lancet.
Шоколадът подобно на лука, облепихата (ракитник, морски зърнастец), червено вино и зеленият чай съдържа флавоноли – вещества от растителен произход от класа на полифенолите, които имат антиоксидантен ефект, инхибират окисляването на липиди с ниска плътност, инхибират агрегацията на тромбоцитите и подобряват съдовата ендотелна функция. Поради тези биологични свойства флавонолите могат да помогнат за предотвратяване на сърдечно-съдови заболявания. Няколко епидемиологични проучвания показват, че консумацията на големи количества флавоноли намалява риска от инфаркт и инсулт на миокарда. Въпреки това, повечето от проучвания оценяват ефекта на червеното вино и чай, а не на шоколада.
През последните години се появяват изследвания за ефекта на шоколада върху човешкото тяло. Веднага направете резервация, че говорим за тъмен шоколад: светлите сортове (млечен и бял) съдържат малко флавоноли и очевидно са вредни за здравето. AJ Flammer и колегите му сравняват ефекта на 40 g тъмен шоколад (70% какао) и плацебо-шоколад без флавоноли при 22 пациенти, на които е извършена трансплантация на сърце. В първата група се наблюдават разширяване на коронарните артерии, увеличаване на ендотелиум-зависимия вазомоторен отговор и намаляване на адхезията на тромбоцитите. Такива ефекти на флавонолите могат да помогнат за предотвратяване на коронарна болест на сърцето.
По-рано в списанието на Американската медицинска асоциация беше публикувано друго проучване за ефекта на тъмния шоколад върху сърдечно-съдовата система. Те са били лекувани с пациенти с първоначално повишаване на кръвното налягане: в продължение на 18 седмици приемали 6,3 g тъмен шоколад (30 mg полифеноли) на ден. За разлика от контролната група, която е получавала бял шоколад, в основната група се наблюдава статистически значимо понижение на кръвното налягане. В същото време телесното тегло, кръвните липиди и нивата на глюкоза не се променят.
За съжаление тази обнадеждаваща информация само косвено се отнася до тъмния шоколад, който най-често виждаме по рафтовете. Факт е, че цветът му е измамен. Производителите могат да оцветяват шоколада, като премахват горчивите флавоноли от него. По този начин, не целият тъмен шоколад е здравословен. Ситуацията се усложнява от факта, че пакетите, като правило, не указват съдържанието на флавоноли. В същото време във всеки шоколад, а тъмният не прави изключение, има мазнини и захар – висококалорични вещества, които не допринасят за подобряването на сърдечно-съдовата система.
В защита на шоколада трябва да се отбележи, че очевидно съдържащите се в него наситени мазнини са сравнително безобидни. Основният им компонент е стеариновата киселина, според няколко проучвания , не намалява нивото на липопротеините с висока плътност и не повишава нивото на липопротеините с ниска плътност и общия холестерол. Тези данни показват безопасността на стеаринова киселина. За по-информирани изводи за възможните вредни ефекти на стеариновата киселина са необходими допълнителни клинични изследвания.
И така, действието на компонентите на тъмния шоколад върху сърдечно-съдовата система е многопосочно. Докато няма големи и продължителни проучвания, не е ясно кой фактор ще бъде решаващ: благоприятният ефект на флавонолите или вредното въздействие на други компоненти. Във всеки случай е ясно, че любителите на шоколадовата терапия ще трябва внимателно да следят съдържанието на калории в диетата си, като избягват други храни, богати на мазнини и лесно смилаеми въглехидрати. С блокче шоколад в едната ръка и калкулатор в другата, рака редакторът на списание Lancet следи за своето здраве.
Има обаче надежда, че такава перспектива ще бъде радостна. Шоколадът, освен флавонолите, съдържа и ендорфини – вещества, подобни на човешките естествени хормони. Ендорфините се произвеждат от мозъчните клетки и са отговорни за чувството на радост и щастие. В допълнение, тези хормони повишават имунитета, засягат нервната, сърдечно-съдовата, дихателната система, инхибират секрецията в стомашно-чревния тракт и др. Интересно е също, че генът на продинорфин, предшественик на ендорфините, е един от малкото, който отличава хората от маймуните .
По този начин ендорфините играят ключова роля в регулирането на поведенческите реакции и във функционирането на човешкото тяло като цяло. Когато бъдат приети отвън, настроението се повишава и ако болестта не отстъпи, тогава поне спрете да се притеснявате. В това отношение производителите на шоколад го позиционират почти като лекарство. Въпреки че в рамките на съвременните медицински концепции подобни изводи изглеждат доста спекулативни, обаче шоколадовата терапия, ако не е ефективна, е поне приятна за пациента.