„Мъртвите пробиотици“ в помощ на раздразненото дебело черво
Здравето на стомашно-чревния тракт до голяма степен зависи от полезните бактерии, които се намират в него. Учените откриха, че консумацията дори на мъртви пробиотични бактерии може да подобри чревното здраве.
Известно е, че определени пробиотици (полезни бактерии) могат да подобрят състоянието на хората, които страдат от синдром на раздразненото черво (IBS). Те помагат за облекчаване на болката и другите симптоми като метеоризъм, подуване на корема, запек, диария и други.

В ново проучване, публикувано в Lancet Gasteroenterology & Hepatology, учените показаха, че дори „мъртъв пробиотик“ може да помогне при синдром на раздразненото черво (IBS). Оказа се, че той има полезни качества, които го отличават от обичайния, жив, пробиотик.
В проучването учените са използвали бактерията Bifidobacterium bifidum MIMBb75. Положителните ефекти на тяхната жива форма при синдром на раздразненото черво са добре разбрани. За ново проучване учените използват бактерии от този щам, убити от топлина.
Как действа мъртвият пробиотик? Учените не могат да дадат точен отговор. Те предполагат, че клетките на мъртвите бактерии взаимодействат със стената на стомашно-чревния тракт по същия начин, както живите бактерии. В същото време евтаназираните пробиотични бактерии могат да бъдат по-безопасна алтернатива, тъй като конвенционалните пробиотици в много редки случаи провокират развитието на инфекция.
В проучването, което продължило 12 седмици, са участвали 443 пациенти със синдром на раздразненото черво. Хората са били разделени в две групи: първата получи капсули с инактивиран пробиотик, а втората получавали плацебо.
При 74 (34%) пациенти, лекувани с пробиотик, по време на лечението, периодът на коремна болка е намален с най-малко 30%. Симптомите на заболяването при тях станали много по-слаби през приблизително половината от периода на изследването. Пробиотикът се оказал около 1,7 пъти по-ефективен от плацебо. Учените отбелязват, че в това проучване той е помогнал на пациентите малко по-добре от живия пробиотик в други проучвания.
1 Отговор
[…] „Мъртвите пробиотици“ в помощ на раздразненото дебел… […]