The Lancet: Колективен имунитет чрез естествена инфекция е не само изключително неетичен, но и недостижим
Учени от здравния институт Карлос III проведоха най-голямото популационно проучване за серопреносимост сред испанското население. Изводите са разочароващи: колективният имунитет все още е много далеч. Проучването, резултатите от което са публикувани в списание The Lancet, показват, че приблизително 5,2% от населението на Испания има IgG антитела, а 95% от населението все още е изложено на вируса.

Проучването включва над 61 хиляди жители на Испания, избрани на случаен принцип от общински списъци на домакинствата. От 27 април до 11 май 2020 г. участниците отговориха на въпросите за своето благосъстояние през последните месеци, както и тестваха за антитела и дариха кръв за допълнителни изследвания с помощта на хемилуминесцентен имуноанализ. Въз основа на данните учените успяха да изчислят обхвата на серопреваляция – броя на хората в популацията с положителен тест за конкретна инфекция.
Резултатите от проучването показват, че приблизително 5,2% от населението на Испания има IgG антитела. Освен това показателите бяха по-високи (7-10%) в „горещи точки“ като Мадрид и Барселона, докато в крайбрежните райони, по-слабо засегнати от епидемията, броят на заболелите случаи беше много по-малък. Подобно проучване, проведено в Швейцария, открива в Женева 10,8% от хората с антитела.
Учените подчертават, че поне 95% от населението на Испания все още е изложено на вируса.
„В светлината на тези резултати всеки предложен подход за постигане на колективен имунитет чрез естествена инфекция е не само изключително неетичен, но и недостижим“, пишат авторите.
Изследователите също обърнаха внимание на факта, че наличието на антитела не означава наличието на имунитет, в допълнение, не е известно каква е продължителността му.
Преди това изследователи от Института Karolinksa в Швеция извършиха имунологичен анализ на 200 пациенти, включително такива, преболедували COVID-19 в лека или безсимптомна форма. Антителата не са открити при 30% от пациентите, но се установява така нареченият Т-клетъчен имунитет и той е два пъти по-висок, отколкото при хора с антитела. Т-клетките (или Т-лимфоцитите) съхраняват информация за действащи преди това антигени и допринасят за формирането на имунитет към прехвърлени инфекциозни заболявания.
Изследователите стигат до заключението, че нивото на колективен имунитет може да бъде много по-високо, тъй като учените в световен мащаб в своите оценки разчитат единствено на броя на пациентите с антитела. Това не е изненадващо, тъй като анализът за Т клетки е по-сложен и се извършва ръчно в специализирани лаборатории, невъзможно е да се проведе масов тест на стихотворението.
„Вероятно сега подценяваме броя на хората, които имат някакъв имунитет. Означава ли това, че такива хора са напълно защитени или в бъдеще болестта ще протича в по-меката си форма или безсимптомно, сега е трудно да се каже“, пишат учените.