20% от хората допринасят за 80% от резултата
„20% от хората допринасят за 80% от резултата“. Т.е., когато хората, които не спазват мерките, прехвърлят 20%, те започват да дърпат останалите 80%. И заразата започва да се разпространява повече. Това сподели в интервю за в-к „Дума“ математикът проф. Николай Витанов от БАН.

Проф. Витанов е на мнение, че у нас епидемията върви доста бавно, дори сега и това е добре, защото създадената организация позволява да се контролира разпространението. „Дали върви бавно или бързо се вижда от т.нар. базово репродуктивно число, в пряк превод от английски. Какво означава то? Заразата върви на цикли, в един цикъл човек се заразява, има инкубационен период, после се разболява, уж оздравява, но още разпръсква вируса, след това спира и това е около един месец. Базовото репродуктивно число показва колко човека заразява един носител на вируса за един такъв цикъл. Ако числото е 1,2, значи 100 човека заразяват 120 и вирусът се разпространява. Ако числото е примерно 0,8, значи 100 човека заразяват 80, т.е. имаме свиване“, поясни още професорът.
„В момента е 1,25. Т.е. 100 човека заразяват 125, но това е в течение на над 20 дни. С други думи, епидемията си върви, но не тича, ами пъпли. Разпространява се бавничко в момента. Затова е и увереността на големите началници, че тя се контролира. А какво би означавало да се разпространява бързо? Ако това число стане 5-6-7, това означава, че 100 човека заразяват 500-600-700 и това вече е проблем. Хубаво е, че такова нещо у нас няма, защото здравната система може да реагира. Когато се хване клъстър, огнище, ясно е, че там са заразените и може да се вземат бързи мерки“, казва още той.
Проф. Витанов е категоричен, че все още сме в първата вълна на оригиналния вирус, който дойде през февруари-март и който си мутира полекичка, но все още не е съществено променен.
Що се отнася до очакваната втора вълна, тя ще тръгне пак оттам, откъдето тръгна и първата – от Югоизточна Азия, но това ще стане наесен, когато започне есенно-зимният период. „Засега сме все още в първата вълна. Първият пик беше по Великден, след това докъм началото на юни вървяхме надолу, бяхме стигнали дори до 6 случая на ден. След което мерките спряха да се спазват и тръгнахме нагоре.“
Проф. Витанов припомни, че на 19 март е предупредил, че добрият вариант, ако се спазват мерките, е да излезем от медицинската част на проблема. „И то си беше на вратата, при 6 случая ни трябваха две седмици, за да се изчистим. Обаче мерките спряха да се спазват. Защо стана така е много интересен феномен, който трябва допълнително да се изучава в бъдеще. Но още през март посочихме и един лош вариант – какво ще стане, ако мерките спрат да се спазват. Този вариант предвиждаше, че мерките ще се спазват до някое време, след това – не, и броят на случаите ще започне да нараства докъм 4000. Резултатът беше около 3700 на 19 юни. Горе-долу се реализира предвиденото. Оказа се, че добре сме изчислили кога ще стане превключване към неспазване на мерките“, поясни той.
Проф. Витанов изрази становище, че до края на септември заразените у нас ще станат над 10 000. „Имаме още 4500, за да стигнем 10 000 заразени. Юли, август и септември – това са 90 дни. При средно 50 човека на ден като нищо ще стигнем 10 000. Впрочем, аз казвам, че може да е петцифрено числото…“
„От моя гледна точка има обаче една горна граница. Колкото и да е мощна здравната система, все някога ще се претовари. Въпросът е кога. Бях изчислил, че при 300 случая на ден, ако 10% от тях имат нужда от болнична помощ и се лекуват един месец, това са около 1000 души на месец. В някои градове и доста по-бързо ще се изчерпи капацитетът. Това е същественият въпрос и по това се работи. Както знаете, премиерът каза болниците да се презапасяват. Едно обаче не можем да презапасим – това са специалистите, защото няма как да ги вземем и да ги презапасим някъде. Не съм навътре в здравеопазването, но по някакви причини специалността „инфекциозни болести“ доста години е била пренебрегната. Не е носила пари ли, клиничните пътеки ли не са били адекватни, не знам, но тези специалисти не са много.