Тенденцията е на все повече заразени млади хора, а 1000 лв. само за „първа“ линия
Тенденцията у нас е на все повече заразени млади хора, каза в студиото на Сутрешния блок на БНТ директорът на „Пирогов“ проф. Асен Балтов и добави „друг въпрос е доколко тежко те го боледуват“. Позволението да се правят балове и да се отворят заведения, барове, дискотеки са причина за това.

Проф. Балтов сподели, че все още не се наблюдава увеличение на слиучаите с новозаразени в резултат на носещението на мача между ЦСКА и „Левски“ на Националния стадион. „Не мога да кажа такова нещо, поне в „Пирогов“ нямаме усещането, че пациенти, които постъпват са били на мача.“
Той подкрепи решението на премиера да не се връщат по-строгите забрани. Според него мерките, и да се наложат, не биха били спазвани, тъй като „според едно проучване 60% от хората в Европа, за България са 40% не вярват в съществуването на К-19. Как смятате, дали мерките, ако са наложени, щяха да се спазват?“ В началото хората се страхуваха и за това бяха по-стриктни, сега според Балтов те няма да спазват толкова стриктно ограниченията. Той сподели, че в началото на епидемия здравеопазването ни не е билио подготвено за това и се е нуждаело от време да се организира и ориентира в обстановката.
„Очаква се и по-лош сценарий и апелът да се подготвим за него не е спрял.“ В следващите три месеца „Пирогов“ има готовност да поемат натоварване като в най-тежките моменти, каза проф. Балтов и отново се опита да стресне младите хора, които според него, се смятат за недосегаеми и се „урнаха“ по заведенията и смятат, че ще им мине леко, като един грип, „това не е така.“ Има много хора, които казат тежко заболяването. Обяснението, според проф. Балтов е физическото натоварване. Когато то е по-голямо, вирусът по-бързо достига до белите дробове. „Когато си на сауна се изпотяваш, на дистотека, танцуваш, има много повече физическо натоварване. Дишаш, вдишваш много повече“, каза още професорът.
Младите не спазват мерките. Възрастните и хората с хронични заболявания ги спазват, заяви проф. Балтов.
Що се отнася до 1000-та лева, които бяха обещани на медиците, а след това се дадоха само на някои от тях, проф. Балтов е на мнение, че те няма да решат проблемите на болниците, а само създават напрежение вътре в колективите – кой ги е получил, кой не.
„Те ще дават отново на тези, които са на първа линия. Има си ясни правила на Министерството на здравеопазването и те много добре ги знаят. Така че повечето колеги, които се сърдят и така нагнетяват напрежението, дори някои от тях не са виждали какво е първа линия. Пъвра линия са наистина хората, които работят с ковид-пациенти, обслужват ковид-пациенти, центровете за спешна медицинска помощ, РЗИ – знаете, те са винаги в пряк контакт със заразените“, смята проф. Балтов.
Всекидневно в „Пирогов“ се правят по около сто и петдесет теста по 15 лв. всеки и това е напълно безплатно за пациентите, каза директорът на болницата.
„Не знаехме какво ще се случи, здравната система още не бе подготвена. Всички се страхуваха. Видяхте какъв натиск върху здравеопазването има в други страни, като Италия и Испания. Очакваме по-лош сценарий и апелът ни да се пазим не е спрял. Имаме готовност след няколко месеца да поемаме по 50 случая дневно, както беше в началото“, каза в заключение прoф. Асен Балтов.